Jurriaan KAMP / Optimist Daily, May 9, 2017 / překlad: Jiří Zemánek
Meditace a modlitba zřetelně přispívají ke společenské změně. To je podnětné poselství nové knihy Davida Nicola Subtle Activism: The Inner Dimension of Social and Planetary Transformation (Jemný aktivismus: Vnitřní rozměr společenské a planetární transformace). Nicol vyučuje na Kalifornském institutu integrálních studií a je spoluzakladatelem projektu Gaiafield, který zahájil iniciativu WiseUSA, věnovanou společenské změně prostřednictvím meditace.
Co je jemný aktivismus?
Jde o použití praktik založených na vědomí, jako je meditace a modlitba, pro kolektivní transformaci. To znamená, že léčivá a transformativní síla těchto praktik se uplatňuje spíše v kolektivní než v individuální sféře. Jemný aktivismus je zaměřen na posun vědomí na velmi hluboké úrovni, díky čemuž může dojít ke změnám ve vnějším světě.
Jde jen o modlitbu a meditaci?
Ne, je toho víc: rituály, vědomý tanec, obřadní práce, umění atd. Viděl jsem, jak dramaterapie přinesla uzdravení Židům a Němcům. Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout kolektivního uzdravení. To je to, čemu říkám ‚jemný aktivismus‘.
Existuje nějaký důkaz, že jemný aktivismus může společnost uzdravit?
Mystikové po staletí tvrdili, že jejich duchovní praxe má dalekosáhlé účinky na společnost. Zdá se, že tento jev potvrzují i nedávné kvantitativní a kvalitativní studie zaměřené na zkoumání cílené intence ve skupinovém prostředí. Například různé výzkumné projekty prováděné hnutím transcendentální meditace ukázaly, že velké skupiny meditujících mohou ve společnosti snížit míru násilí. Tento výzkum je velmi pečlivý a přesvědčivý. Není to však jediný příklad.
Nenaznačují tyto příklady, že jemný aktivismus představuje účinnější formu aktivismu?
Jemný aktivismus nikdy nenahradí pragmatické činy. Aktivismus je nejsilnější, když obsahuje oba prvky – jemný i pragmatický prvek. Mnoho aktivistů má tendenci upřednostňovat ‚reálné akce‘ a meditaci a modlitbu podceňují. Myslím si, že pragmatické akce pro společenskou změnu jsou mnohem účinnější, jsou-li utvářeny hlubokým vědomím. Smyslem pro účel a lásku. Právě díky tomu byla sociální hnutí vedená Mahátmou Gándhím a Martinem Lutherem Kingem tak silná.
Může být jemným aktivistou každý?
Myslím, že je to poslání a může to být způsob, jak lidé, kteří mají určité duchovní schopnosti, sklony nebo dary mohou být společnosti prospěšní. Zvláště mě zajímají schopnosti velmi vědomých soudržných skupin, které jsou schopny využít zvýšenou transformativní sílu, která přesahuje to, čeho lidé mohou dosáhnout individuálně.“
Politická debata ve společnosti je negativní a rozdělující. Síly jemného aktivismu se zdají být velmi malé a je těžké poznat, že v tak negativním klimatu budou mít úspěch.
Toto hnutí je stále ještě v počátcích. To znamená: Od roku 2012, kdy jsme zahájili činnost společnosti WiseUSA, jsem zaznamenal opravdu působivý růst. V tom roce jsme uspořádali 248 akcí. Letos jsme měli po celém světě přibližně 1 600 akcí. Nedávno 50 000 lidí po celém světě společně meditovalo na podporu lidí ve Standing Rock, kteří se brání ropovodu, jenž je veden přes jejich území. To je velké číslo. Mnoho lidí zažívá silný pocit souznění, když slyší o tomto přístupu. Říkají, že cítí, že tohle je správné, že takhle se musíme angažovat právě teď.
Je jemný aktivismus novým fenoménem, nebo jde jen o znovuobjevení dávných praktik?
V mnoha ohledech je to moderní termín pro dávný přístup. Ve všech mystických tradicích se provádí duchovní praxe nejen pro osobní osvícení, ale slouží také dobru celé společnosti. V naší kultuře spiritualita přísluší pouze do soukromé sféry. Existují pro to dobré historické důvody. Středověká církev byla příliš dominantní a bylo dobře, že se církev a stát od sebe oddělily, když se vůdčí silou společnosti stala věda. Avšak v tomto procesu bylo s vaničkou vylito i dítě: moudrost, kterou lze nalézt ve spirituální praxi, by neměla být držena mimo veřejnou sféru. Je velmi potřebné, aby vnesla do veřejného povědomí pocit hlubokého spojení s celkem, pocit, že Země je posvátná.
Měli bychom tedy znovuu zrušit odluku církve od státu?
Samozřejmě bychom neměli dělat krok zpět a vracet dogmatické náboženství do veřejného prostoru. Ale myslím, že ani není třeba tento názor přímo zpochybňovat. Myslím, že jakmile se do těchto praktik zapojí více lidí, vědomí základní jednoty všech a celku, těchto univerzálních duchovních hodnot, pronikne do kolektivního vědomí. Toto povědomí se rozšíří do všech aspektů kultury i do našeho kulturního pohledu na svět a nebudeme se muset vracet k argumentům o odluce církve od státu.
Který zážitek z jemného aktivismu vás osobně inspiroval?
Před časem jsme uspořádali sérii akcí jemného aktivismu na podporu zdraví oceánu u pobřeží Seattlu. Tento ekosystém je ohrožen a kosatka dravá je symbolem zdraví tohoto systému. Když jsme s našimi akcemi začínali, nebyly kosatky ve vodách u pobřeží Seattlu pozorovány už čtyři roky.V měsících, které následovaly po naší akci, se v této oblasti narodilo asi osm mláďat kosatky.Informovala o tom všechna média. Měli jsme záměr a pak vidíte tyto výsledky. Musíme být pokorní a nemůžeme se stoprocentní vědeckou jistotou vědět, že naše jemná neviditelná akce způsobila, že se tyto věci staly. Nicméně hledání takových korelací je součástí procesu pochopení, jak to může fungovat.