Spolek Pilgrim ― Potulná univerzita přírody se zaměřuje na pěstování holistického přístupu k osobnímu rozvoji, k přírodě a ke krajině i k formování lidské kultury. Jde nám o rozvíjení takového životního způsobu, který lidskému společenství umožňuje vnímat se jako nedílná součást většího integrálního společenství živé Země ― hor, řek, lesů a rostlin, zvířat a ptáků, nebe i hvězd. Chceme oživit vědomí naší zapuštěnosti v tomto větším celku. Domníváme se, že bez tohoto pochopení a bez naší péče o tuto větší pozemskou rodinu, nemůže lidské společenství v budoucnu v žádném ohledu prosperovat. V tomto smyslu se vnímáme jako poutníci země.
Více o vzniku Pilgrimu, smyslu poutnictví a máchovském putování
Náš společný e-mail: spolekpilgrim@gmail.com
Členové Pilgrimu
Vladimír Drábek
drabekvladimir00@gmail.com
602 646 665
Karel Čtveráček
ctv@seznam.cz
603 355 072
Martin Voříšek
marti.vorisek@gmail.com
603 750 615
Malvína Nálevková
malvina.nalevkova@ecquo.cz
731 415 445
Petra Janoušková
p.janouskova@gmail.com
608 577 963
Čestní členové
Zahraniční osobnosti ze světa vědy, umění, filosofie či aktivismu, které nás inspirují a které přednášely na našich seminářích.
Stephan Martin
Americký astronom, kosmolog, pedagog a spisovatel, který zkoumá průnik kosmologie, spirituality a ekologie; ve svém astronomickém výzkumu se zaměřuje na temnou hmotu, spirální galaxie a sluneční koronu. Je členem představenstva vzdělávací platformy Deeptime Network a ředitelem jejího leadership programu. Je autorem knih Kosmické rozhovory (Malvern 2016) a Žít kosmický život (Pilgrim 2019). V roce 2019 byl hlavním přednášejícím na 4. semináři Potulné univerzity přírody Žít kosmický život v Centru tmavé oblohy na Gruni v Beskydech.
Freya Mathews
Australská ekofilosofka, docentka environmentální filozofie na La Trobe University v Melbourne. Je členkou Australské akademie humanitních věd a spravuje soukromou rezervaci biologické rozmanitosti Barabungle Park v severní Victorii. Ve své filosofii, vycházející z panpsychismu, zkoumá možnosti rozvoje ekologické civilizace. Autorka knihy For Love of Matter (2003); v češtině byly její texty publikovány ve sborníku Vše kole mne jako já žije, cítí …, v Sedmé generaci a na webu Pilgrimu. Od roku 2019 přednášela na čtyřech seminářích Potulné univerzity přírody.
Eva Bakkeslett
Norská akční umělkyně, filmařka, kurátorka a kulturní aktivistka. Zkoumá možnosti společenských změn prostřednictvim jemných akcí; ústředním prvkem a metaforou jejího jemného aktivismu je proces fermentace. Na ostrově Engeloya v severním Norsku vede program Artist Residency jako platformu pro estetický výzkum, založený na ekologickém a vzájemně propojeném myšlení a kooperaci. V roce 2022 byla hlavní přednášející na 7. semináři Potulné univerzity přírody Chvála Zadní země (o jemném aktivismu, rituálu a lásce k Zemi) ve Vysoké Lípě v Českém Švýcarsku.
Andreas Weber
Německý biolog, filozof a spisovatel o přírodě. Vyučuje na Univerzitě umění v Berlíně a na Bard College Berlin. Zaměřuje se na přehodnocení našeho chápání živého, klade si otázku, co je to život a jakou roli v něm hrajeme a rozvíjí představu nové kultury a politiky živosti. Je autorem knih Cítí, tedy je (Malvern 2022), Hmota a touha (Malvern 2023) a Minima Animalia (Unitárie 2024). V roce 2023 byl hlavním přednášejícím na 9. semináři Potulné univerzity přírody Anima Animalia a práva přírody v Horním Maršově v Krkonoších.