Putování z Rychlebských hor na Králický Sněžník a z Králického Sněžníku až na Sněžku

Pohled na Králický Sněžník z Mariánského kopce
Pohled na Králický Sněžník z Mariánského kopce

Putování z Rychlebských hor na Králický Sněžník a z Králického Sněžníku až na Sněžku

Pohled na Králický Sněžník z Mariánského kopce

Pohled na Králický Sněžník z Mariánského kopce

V tomto putování projdeme a zažijeme celkem osm rozmanitých pohraničních horských krajin: Rychlebské hory, masiv Králického Sněžníku, Orlické hory, Park Narodowy Gor Stolowych (Hejšovinu), Broumovské stěny, Adšpašsko-teplické skály, Rýchory a Krkonoše.

Putování z Račího údolí na Králický Sněžník od 15. do 17. srpna (38 km); putování z Králického Sněžníku na Sněžku od 17. do 25. srpna (194 km)

celkem: cca 232 km


15.—17. srpna

Putování z Račího údolí na Králický Sněžník (38 km)

Rychlebské hory – pohled z místa zaniklé osady Hraničky na pásmo Špičáku
Rychlebské hory – pohled z místa zaniklé osady Hraničky na pásmo Špičáku
Ptáci slunečného kraje!
Modré větry, jež mě vábí!
Mávnout moci křídly, aby
vzlétla přes hory a háje! (…)
Ptáci, nebudu už váhat!
Něžné větry v plachtách dují,
veďte si mě, nevzdoruji,
kam? ach, nechci už se tázat.
— Joseph von Eichendorff / Touha

První den v sobotu 15. srpna (9,5 – 10 km):

Račí údolí – Hraničky: Na putování vyrazíme po obědě ve 14 hodin z Račího údolí od Tančírny. Vydáme se na Čertovy kazatelny a dál na zříceninu hradu Rychleby a poté Kaštanovou alejí do Červeného dolu až ke kapli Sv. Rocha. Odtud do Nových Vilémovic, kde nás Michal Kristýnek seznámi se svým rituálním místem, o které pečuje. Pak budeme pokračovat až do nádherného koutu Rychlebských hor, místa zaniklé obce Hraničky, u státní hranice s Polskem, kde přenocujeme.

Druhý v neděli 16. srpna (20 km):

Hraničky – Kladské sedlo: Z Hraniček se vydáme po červené podél státní hranice s Polskem na Špiččák (957 m n.m.), za ním přejdeme na zelenou a půjdeme přes Pomezný (927 m n.m.) a Kovadlinu (989 m n.m.), překročíme státní hranici a přejdeme do Polska. Projdeme přes Bialou Ledecku až na Jivinu a odtud po státní hranici na Polskou horu (1106 m n.m.). Odtud doputujeme ke Kladském sedlu a na něm přenocujeme.

Třetí den v pondělí 17. srpna (9 km):

Kladské sedlo – Králický Sněžník: Z Kladského sedla budeme pokračovat po zelené značce až na Králický Sněžník (1424 m n.m.), což je celkem 9 km. Odtud se pak poutníci, kteří zde budou svou cestu končit, vydají do Králík nebo do Starého Města na vlak nebo autobus domů. // Poutníci, kteří budou pokračovat dál na Sněžku se vydají týž den z Králického Sněžníku po zelené značce na Malý Sněžník (1326 m. n.m.) viz následující pozvánka.

17.—25. srpna

Putování z Králického Sněžníku na Sněžku (194 km)

Pohled na Králický Sněžník z Mariánského kopce

Hlubino podivného ticha,
jak osamělo okolí!
Mlčení lesů sotva dýchá,
jako by bůh šel po poli!
Cítím se jako znovustvořen
z všech starostí a ze všech běd.
Čím jsem byl ještě včera mořen,
jak se teď za to nestydět?
Za mnou svět s radostmi a strastmi,
nyní jak poutník povznesen
chci přejít mostem nad propastmi,
kde je proud času unášen.
— Joseph von Eichendorff / Ranní

První den v pondělí 17. srpna (13 km):

Králický Sněžník – Bialek: Poutníci, kteří budou pokračovat dál na Sněžku se z Králického Sněžníku vydají po zelené značce na Malý Sněžník (1326 m. n.m.) a Hraniční skály (1319 m.n. m.) a dál po zelené na sedlo Puchača (1108 m n.m.) a odtud přes státní hranicii po žluté značce na Czarny Row a po modré přes křižovatku Ostoja až do Snieznického parku Krajobrazowého na horu Bialek (741 m n.m.), kde přespíme. 

Druhý den 18. srpna (23 km):

Bialek – Niemojow: Výjdeme ze Snieznického parku Krajobrazového a budeme pokračovat po modré do Miedzylesie a odtud dál po žluté na hraniční přechod Adam. Odtud se vydáme po červené značce Hřebenovkou–Jiráskovou cestou přes České Petrovice a Čihák až na Zemskou bránu. Odtud dál přes Orlickou chatu do Bartošovic v Orlických horách. Zde přejdeme hraniční most do Polska a navštívíme osadu Niemojow s romantickýmii ruinami zámku a barokním kostelem Navštívení Panny Marie. Za kostelem přenocujeme.

Třetí den 19. srpna (25 km):

Niemojow – Velká Deštná: Z Niemojowa se vydáme podél řeky Divoké Orlice do osady Vrchní Orlice, kde navštívíme volně přístupný krásný kostel S. Jana Nepomuckého. Odtud budeme pokračovat do Neratova, poutního místa, kde navštívíme rekonstruovaný původně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s působivou skleněnou střechou. Z Neratova se vydáme po žluté na rozcestí Mezivrší a odtud po červené stezkou Po hřebeni Orlických hor na Pěticestí a přes Kunštátskopu kapli, vrchy Tetřev (1041 m n.m.) a Homoli (1001 m n.m.) až na Velkou Deštnou (1115 m n.m.), nevyšší vrchol Orlických hor. Navštívíme zde novou krásnou rozhlednu, která byla loni postavena; pokocháme se krásným výhledem do okolní krajiny a na louce u lesa přespíme.

Velká Deštná, nevyšší hora Orlických hor

Čtvrtý den 20. srpna (15 km):

Velká Deštná – Olešnice v Orlických horách:  Z Velké Deštné se vydáme po červené stezkou Po hřebeni Otrlických hor pod Malou Deštnou (1091 m n.m.) na chatu Šerlich (Masarykova chata) a odtud přes vrch Šerlich (1027 m n.m.), Polomský kopec (1051 m n.m.), krásný vrch Vrchmezí (1084 m n.m.) – dříve jeden z nejnavštěvovanější kopců Orlických hor – a Ostružník (982 m n.m.) až do Olešnice v Orlických horách, kde výjdeme na Feistův kopec (711 m n.m.) a rozhlednou. Pod rozhlednou přenocujeme.

Pátý den 21. srpna (25 km):

Olešnice v Orlických horách – Velká Hejšovina – Božanovský Špičák: Ráno se vydáme z Feistova kopce přes státní hranici do Polska – přes Jerzywice Male po žluté do Jawornice až do Zielone Ludowe, kde odbočíme po červené na kopec Grodczyn (803 m n.m.). Odtud budeme pokračovat po zelené a pak po červené do Kulin, Klodzsky a odtud zeleně značenou cestou vstoupíme do nádherného Parku Narodoweho Gor Stolowych. Mezi horami Rogowa Kopa (793 m n.m.) a Naroznik (849 m n.m.) vstoupíme do Karlowa, původního centra této nádherné přírodní oblasti. Z Karlowa vystoupáme na nejvyšší horu Stolových hor Velkou Hejšovinu / Szczeliniec Wielki (919 m n.m.), kde si prohlédneme skalní útvar „Dědovo křeslo“ a pak budeme pokračovat přes obec PasterkuMachovskému kříži u státní hranice, kde vstoupíme do Čech. Sejdeme do Polické stráně pod Božanský Špičák, kde budeme nocovat. 

Šestý den 22. srpna ( 26 km):

Božanovský Špičák – hrádek Skály (Jiráskovy sklály): Z Polické stráně se vydáme na rozcestí Panův kříž a odtud do nitra skalních útvarů Božanovského Špičáku, nejvyšší oblasti Broumovských stěn; vyjdeme na jeho vrchol 773 m n.m. a na vyhlídku, odkud je krásný výhled na Gory Stolowe, a prohlédneme si skalní útvary Veverka, Kočka, Kovadlina, Velbloud a další. Budeme pokračovat na Zelený hájek a dál po žluté na vrchol Koruny (769 m n.m.) a k nádhernému skalnímu útvaru Kamenné brány pod Velkou Kupou (708 m n.m.) Odtud se vydáme do Zaječí rokle a na křižovatku Nad Slavným. Dál pak po červené (Hřebenovka) na Kamenné Hřiby, Modrý kámen, Pánovu věž a Supí hnízdo (702 m n.m.) a odtud na Hvězdu s barokní kaplí Panny Marie Sněžné od K.I.Dientzenhofera. Z Hvězdy sejdeme po červené přes Hlavňov na nádhernou stolovou horu Ostaš (700 m n.m.) s fantastickými skalními útvary. Odtud budeme pokračovat podél Kočičích skal přes Dědov a Javor do Jiráskových skal s hrádkem Skály a zámečkem Bischofstein. Zde přenocujeme. 

Sedmý den 23. srpna (24 km):

Hrádek Skály – Trutnov- Violetiny: Ráno výjdeme na skalní rozhlednu Čáp (786 m n.m.) a odtud se po zelené a následně po žluté vydáme do nitra Adršpašských skal. Pak sejdeme po modré a po zelené do obce Janovice a dál po červené do Radvanic. Odtud budeme pokračovat pod vrchem Žaltman (740 m n.m.) stezkou bratří Čapků až do Lhoty. Projdeme Trutnov-Poříčí a po žluté dojdeme do příměstské obce Violetiny, a za ní u lesa přenocujeme.

Pohled na stolovou horu Ostaš

Osmý den 24. srpna (25 km):

Trutnov-Violotiny-Malá Úpa: Z Violetiny se vydáme po žluté a následně červené (Cesta bratří Čapků) přes Bučinu, Vebrovku, Zámecký vrch (635 m n.m.), Tvrz Stachelberg, Dvorský les (1036 m n.m.) a Rýchorskou boudu a pak po žluté až do Horního Maršova. Prohlédneme si obec (krásný kostel Nanebevztí panny Marie), naobědváme se a budeme pokračovat po modré, žluté a červené přes Dolní Lysečiny a Horní Lysečiny do Malé Úpy. Zde na okraji lesa na louce přespíme, eventuálně se ubytujeme v penzionu. 

Devátý den 25. srpna (16 km):

Malá Úpa – Sněžka (Pec pod Sněžkou): Z Malé Úpy se vydáme po žluté do Horní Malé Úpy a dál na Svorovou horu (1411 m n.m.) a odtud po červené až na Sněžku (1603 m n.m.): délka 9 km. (Alternativní trasa: přespíme v Horním Maršově, odkud se druhý den vydáme na Sněžku přes Dolní Malou Úpu, Sagasserovy boudy a Růžohorky: délka 14 km.) Na Sněžce se setkáme s kamarády poutníky, vedenými Vlado Drábkem, kteří na Sněžku dorazí v rámci máchovské „poutě krkonošské“ z Prahy. Společně pak sejdeme po modré značce do Obřího dolu a dál až do Pece pod Sněžkou, odkud se vrátíme autobusem do Prahy. 

Pohled na Sněžku ze Svorové hory

Upozornění: Pokud s námi nepůjdete celé putování, můžete se k nám kdekoliv připojit a jít s námi, jak dlouho budete chtít. Nocleh dopředu nezajišťujeme, spí se pod širákem. Na putování je každý svobodný a ručí sám za sebe. Prosíme vás o toleranci vůči ostatním poutníkům. 

Spoje 25. srpna z Pece pod Sněžkou do Prahy

Autobus: Pec pod Sněžkou (odj. 12:37) → Svoboda nad Úpou (příj. 12:57) → Vlak: Svoboda nad Úpou (odj. 13:07) → Trutnov (příj. 13.23) → Vlak: Trutnov (odj. 13:41) → Hradec Králové (příj. 14:56) →Vlak: Hradec Králové (odj. 15:08) → Praha, hl. nádr. (příj. 16:49)

Autobus: Pec pod Sněžkou (odj. 14:00) → Praha, Černý Most (příj. 17:07)

Kontakty

Jiří Zemánek

sarvanga@centrum.cz
777 117 466

Tomáš Hrůza

tomashruza@gmail.com
775 052 607

Michal Kristýnek

misotec@protonmail.com
776 248 098

Pohled do Obřího dolu se Sněžkou

„Věřím, že hodně dobra by vzešlo ze změny postoje,kdyby se turisté opět stali poutníky.“

Rupert Sheldrake