Letní seminář Potulné univerzity přírody
Půda a voda jako naši učitelé
O půdě, vodě, rostlinách a lidském společenství v době změny klimatu
22. — 27. července 2016
Vacov – Miřetice – Lčovice – Kváskovice
„Půda pro mě představuje metaforu pro celý přírodní systém. Jestliže o půdu pečujeme, bude půda pečovat o nás. Skrze půdu jsme všichni příbuzní a vzájemně propojení. Závisíme na ní. Všechny živé bytosti jsou na půdě závislé.“
Satish KUMAR, indický aktivista a editor
Náš současný hospodářský systém, který se snaží podřídit přírodu lidské kontrole a využít pro okamžitý profit, se dnes ocitá v hluboké krizi. Nic tento fakt neilustruje výmluvněji než náš vztahk půdě a vodě, dvěma základním zdrojům, na nichž cele závisí náš život. Podle nedávného zjištění FAO (Organizace pro potraviny a zemědělství) OSN, pokud by dosavadní způsob průmyslového chemického zemědělství pokračoval stejným tempem dál, veškerá půda na Zemi by za šedesát let zmizela. Podobný neudržitelný trend pozorujeme také v našem zacházení s vodou, jejíž krize, podobně jako krize klimatu, začíná čím dál víc narušovat pozemské ekosystémy.
Na letošním semináři Potulné univerzity přírody (PUP) vás chceme inspirovat a povzbuditv tom, že každý z nás můžeme přispět ke změně tohoto neblahého trendu a to jednoduše tím, že se opět sami začneme o zdravou živou půdu a vodu starat. Jestliže se společně zaměříme na šetrné pěstování zdravých potravin, můžeme začít obnovovat rovnováhu přírody a krajiny i soudržnost lidského společenství a stávající konzumní paradigma měnit. Alena Malíková z Bioinstutu v Olomouci nám představí, jak se v tomto úsilí můžeme společně spojit v rámci projektu Komunitou podporovaného zemědělství (KPZ), který se u nás již několik let úspěšně rozvíjí. S tím, co je to zdravá úrodná půda a jak s vodou v krajině hospodařit, respektive s metodami a některými vůdčími postavami biodynmického a přírodního farmaření (Masnaobu Fukuoka, Rudolf Steiner, Vandana Shiva) vás kromě Aleny Malíkové seznámí sedlák František Matoušek, farmář Miroslav Kouba, mykoložka Anna Lepšová a kulturní aktivista Jiří Zemánek.
První den se budeme věnovat Zemi, druhý půdě, třetí den přírodnímu zemědělství, čtvrtý den vodě a krizi klimatu a pátý den Komunitou podporovanému zemědělství / KPZ.
Seminář PUP se bude odehrávat v půvabné krajině šumavského Podlesí – v obcích Vacov-Miřetice (kde bude probíhat většina jeho programu), Lčovice a Kváskovice. Kromě přednášek, společných diskuzí a promítání zajímavých dokumentárních filmů navštívíme také některé soukromé zahrady a farmy a v přímém kontaktu s krajinou, půdou a rostlinami si budeme demonstrovat některé principy přírodního farmaření; každé odpoledne budeme podnikat výlety do okolní krajiny a společně se na nich budeme pokoušet objevovat jevy, které ať už příznivě anebo naopak nepříznivě ovlivňují kvalitu půdy a chování vody v krajině. Těšíme se na vás!
Potulná univerzity přírody (PUP): Příroda pro nás není jen souborem objektů či rezervoárem využitelných surovin, ale společenstvím oduševnělých subjektů, významuplným světem, který nás živí, inspiruje a utváří a s nímž se cítíme být hluboce spojeni. Sdílíme přesvědčení Gregory Batesona, že v přírodě spočívá tajemství pro znovuoživení našich lidských systémů, pro růst zdraví lidského společenství i léčení našich vztahů. Intelektuální znalosti „o“ přírodě dnes potřebujeme rozšířit o přímé učení se „od“ samotné přírody, o zkušenosti a prožitky, které nám umožní se s přírodou a jejími tajemnými procesy intimně spojit.
V tomto smyslu chápeme přírodu jako svého velkého učitele. “Správná cesta je získávat poučení přímo z přírody, která nevyžaduje žádné formální studium.”
Masanobu FUKUOKA
PROGRAM
1. den, pátek 22. července – Miřetice
Téma: ZEMĚ – Od 12 hodin sjíždění účastníků semináře do Vacova-Miřetic, ubytování v domě Tomáše Hausera a Magdy Justové. Seznámování se s místem.
„Matka Země není něco mimo nás. Země je v nás, nosíme ji v sobě.“
Tich Nath HANH
Po společné večeři (od 18 hod) následuje od 19:30 seznámení s programem semináře a jeho lektory a s filosofií Potulné univerzity přírody. Úvodem si krátce řekneme, jak se dnes proměňuje naše vnímání Země, jak se otevíráme hlubší harmonizaci se světem přírody. Promítneme si k tomu rozhovor se zen-buddhistickým učitelem a básníkem Thich Nhat Hanhem Matka Země je největší boddhisatva a video Efekt nadhledu.
2. den, sobota 23. července – Miřetice
Téma: PŮDA Po snídani (8 hod) od 9 hod přednáška Alena MALÍKOVÁ (Bioinstitut) – Půda je Bytím i my jsme Bytím
„Soil, not Oil, půda, nikoli ropa je budoucností lidstva.“
Vandana SHIVA
Alena Malíková se jako ekoporadkyně zaměřuje především na otázku, jak může ekologické zemědělství přispět k ochraně biodiverzity a na rozvíjení vzájemně prospěšných vztahů mezi ekozemědělci a spotřebiteli. Podle Aleny se všechny hlavní výzvy, s nimiž se dnes v průmyslovém, respektive ekologickém zemědělství setkáváme, sbíhají ke klíčovému tématu – „půdě“: „V čem spočívá dnešní masivní degradace a úbytek půdy? Jakým způsobem můžeme živou a úrodnou půdu znovu obnovit? Jaké vlastnosti a složky má taková půda? Lze půdu považovat za komoditu? A jak s půdou znovu navázat vztah.“ Alena Malíková nám představí pozoruhodnou antologií textů Půda – zdravá, živá, úrodná, kterou sestavil Radomil Hradil (Fabula a Bioinstitut 2015), a poselství Nadace Pro půdu, v níž je členkou správní rady; připomene historicky některé významné vědce a průkopníky ekologického zemědělství, kteří se otázku úrodnosti půdy intenzivně zabývali, ale především nám na místě představí ekologického zemědělce Františka MATOUŠKA z Polné na Vysočině. Pan Matoušek se do programu našeho semináře zapojí v tomto i dalším dni a seznámí nás se svou vlastní metodou šetrného obhospodařování půdy. Na závěr si promítneme dokumentární film Půda na zabití (25 minut), jehož je František Matoušek jedním z hlavních aktérů.
Po lehkém obědě (od 12 hod) se ve 13 hodin vydáme z Miřetic na společný výlet do okolní přírody. Budeme putovat přes do Ptákovy Lhoty, odkud se vydáme přes lesy pod Čistou horou a Vacovickým vrchem (823 m n.m.) do Vacovic. Odtud budeme pokračovat přes Radkovice do přírodní památky Chvalšovické pastviny s obsáhlým souborem cenných a ohrožených lučních a rašelinných druhů rostlin (kosatec sibiřský, ostřice Hartmanova, prstnatec májový ad.) a pak dál přes lesy, louky a pole zpět do Miřetic (délka výletu 10-13 km). Během výletů si budeme všímat hospodaření s půdou a vodou ve zdejší krajině, resp. narušení vodního režimu a půdní kompakce.Po večeři (od 18 hod) budeme s Alenou Malíkovou a panem Františkem Matouškem od 19:30 pokračovat v diskuzi o půdě a ekologických způsobech jejího obhospodařování. Promítneme si vynikající dokumentární film Symfonie půdy (57 minut) o vzniku a historii půdy na Zemi; a dále film Hlína (55 minut), který mapuje současné globální problémy s půdou. 3. den, neděle 24. července – LčoviceTéma: PŘÍRODNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ Metody přírodního zemědělství Miroslava KOUBY, Františka MATOUŠKA a Masanobu FUKUOKY
“Základním cílem farmaření není sklizeň úrody, ale kultivace a zdokonalování lidských bytostí.”
Masanobu FUKUOKA
Po snídani (od 8 hod) se v 8:45 společně vydáme auty do obce Lčovice u Čkyně, kde žije a ekologicky hospodaří náš kamarád Miroslav Kouba. Míra, který je vůči přírodě velmi vnímavý, se před osmi lety rozhodl, že si bude sám pro sebe pěstovat zdravé potraviny bez chemie.Dnes hospodaří na třech akrech půdy, a co se týče zeleniny, podařilo se mu stát se stoprocentně soběstačným a zásobovat jí navíc i své přátele a známé. Provede nás svojí zahradou a seznámí nás se svým způsobem ekologického farmaření, inspirovaným permakulturou a metodou přírodního zemědělství legendárního japonského farmáře Masanobu Fukuoky. Také biofarmář, respektive sedlák pan František Matoušek z Polné nás seznámí se svým způsobem ekologického zemědělství. Pan Matoušek, který hospodaří na větší rozloze půdy než Miroslav Kouba, ji obdobně jako on neoře ani nehnojí hnojivy živočišného původu. Jeho metoda hospodaření mu umožnila podstatně zvýšit mocnost vrstvy ornice a účinně zadržovat v krajině vodu. Pro oba farmáře však nepředstavuje ekologické zemědělství jen produkci zdravých potravin; každodenní soužití s půdou, krajinou a rostlinami prohloubilo jejich vnímavost a otevřelo jim specifickou životní cestu.
Po prohlídce farmy Míry Kouby se zastavíme u něj doma na čaj. Krátce si zde povíme o základních principech přírodního hospodaření Masanobu Fukuoky, jednoho z patronů PUP, včetně Fukuokova vynálezu „hliněnných semenných koulí“(J. Zemánek); a bude-li čas, promítneme si o něm krátké video Revoluce jednoho stébla. Po lehkém obědě se kolem 13 hodiny vydáme ze Lčovic na výlet na nedaleký, divoce zarostlý kopec Věnec, kde se nacházejí pozůstatky impozantního keltskéhoo hradiště ze 7. až 1 století př. n.l.. Z Věnce pak sejdeme po modré turistické značce do vesnice Hradčany a odtud do Čkyně, odkud se vrátíme auty do Miřetic (délka výletu 7-8 km).
Po návratu do Miřetic a večeři (od 18 hod) budeme od 19:30 pokračovat v naší debatě o přírodních způsobech zemědělství. Podělíme se vzájemně o své vlastní zkušenosti s pěstováním rostlin a promítneme si velmi inspirativní německý dokumentární film Farmář a jeho princ (57 minut) o jedné pozoruhodné anglické farmě fungující na principech biodynamického zemědělství Rudolfa Steinera, jejíž vznik inicioval anglický princ Charles.
4. den, pondělí 25. července – Miřetice
Téma: VODA A KRIZE KLIMATU Po snídani (8 hod) od 9 hod přednáška Jiří ZEMÁNEK (Pilgrim) – Znovuobjevení jedinečné povahy vody otevírá cestu k regeneraci naší civilizace
„S úsvitem věku vody se vracíme k našim animistickým kořenům a rozpoznávámejedinečnou oduševnělou povahu každé kapky vody a vskutku každé hmoty ve vesmíru.“
Charles EISEINSTEIN
Voda představuje počátek a nenahraditelný pramen života; je to prapůvodní jedinečná síla, která tvoří, oživuje, proměňuje a regeneruje. Jak říká Peter H. Gleick v dokumentárním filmu Proud – láska k vodě, který si promítneme: „Bez vody neexistuje nic, žádný život, žádná kultura, žádná společnost. Bez vody by Země nebyla tím, čím je.“ Zdá se, že většina současných ekologických a civilizačních problémů, a nejen těch o nichž pojednává tento film, souvisí s tím, že jsme povaze vody přestali rozumět. Abychom dokázali naši civilizaci regenerovat, musíme znovu začít s vodou spolupracovat, začít se od ní učit. Například tomu, že v přírodě je vše na sobě navzájem závislé a že se v ní vše odehrává v cyklech a nikoli jako ustavičný růst; že každá část vesmíru je jedinečná a oduševnělá atd. Pochopení povahy vody, stejně jako krize klimatu před námi otevírá možnost nového příběhu, nové civilizace. Mykoložka a ekoložka Anna LEPŠOVÁ, která ráda spí mezi květinami a doma v Trhových Svinech ekologicky hospodaří, promluví o příčinách snížené schopnosti dnešní krajiny zadržovat vodu (aplikace nevhodných vodohospodářských opatření, výsadba nevhodných polních kultur) a o tom, jak tuto situaci zlepšit a jak poničené ekosystémy v původní pramenné říční krajině chránit. Představí nám to na příběhu Svinenského potoka, největším přítoku řeky Stropnice, který pramení v Novohradských horách.
Po obědě (od 12 hod) se ve 13 hod vydáme na výlet podél potůčku, který vede z Vacova kolem rybníčku s tzv. „dočišťovací stanicí pro nefunkční čističku“ a dovede nás do Vítovců k říčce Spůlka; odtud půjdeme podél klikatícího se toku Spůlky až do osady Spůle. Nad Spůlí si projdeme pásem krásných lesů směrem na Vnarovy a poté se vrátíme do Spůle odkud se dopravíme auty do Miřetic (délka výletu 10 km). Po večeři (od 18 hod) si od 19:30 promítneme dokumentární film Naomi Kleinové o krizi klimatu Toto mění vše. Připomeneme si jakým rizikům dnes svět s klimatickou krizí čelí a zejména jaké hrozbě nedostatku vody a neúrody bude čelit do konce tohoto století Evropa. Představíme si pozoruhodný vizionářský umělecký projekt manželů Heleny a Newtona Harrisonových Poloostrov Evropa, který na tuto výzvu reaguje a snaží se ji řešit.
5. den úterý 26. července – Miřetice
Téma: KOMUNITOU PODPOROVANÉ ZEMĚDĚLSTVÍ / KPZ
Po snídani (8 hod) od 9 hod přednáškaAlena MALÍKOVÁ (Bioinstitut) – Komunitou podporované zemědělství / KPZ v době krize klimatu
„Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupinka přemýšlivých, odhodlaných lidí nemohla změnit svět. Ve skutečnosti je to ta jediná věc, která ho kdy změnila.“
Margaret MEADOVÁ
Alena Malíková je u nás spolu s Janem Valeškou jedním z hlavních propagátorů a šiřitelů konceptu Komunitou podporovaného zemědělství / KPZ, v němž se rozvíjí bezprostřední vztahy spolupráce mezi producenty zdravých potravin a jejich spotřebiteli. Pěstitelé a konzumenti si zde poskytují navzájem podporu a sdílejí spolu jak rizika, tak i výhody tohoto modelu a konzumenti se z pasivních příjemců potravin stávají aktivními podílníky potravinového systému. Hlavním smyslem a devizou KPZ není primárně výnos a zisk, ale zajištění zdravých lokálních potravin, dlouhodobá ekologické péče o zdravou přírodu a krajinu a utváření nových kooperativních a komunitních společenských vztahů mezi lidmi. Změna ve způsobu pěstování potravin zde tedy generuje změnu společnosti a celkovou změnu našich hodnot.Alena nás seznámí s dosavadní historii KPZ a s tím, jakým způsobem se už několik let šíří u nás. Promítneme si dokumentární film o KPZ Návrat ke kořenům, který iniciovala a financovala OS Dobromysl Pacov, a společně se budeme zamýšlet nad možnostmi uplatnění konceptu KPZ v rámci Šumavy. Pokusíme se vypátrat, zda bychom zde u nás nenašli vhodné producenty zdravých potravin a potřebnou síť spotřebitelů; a na základě dosavadních zkušeností zvážime, jaký model KPZ by byl v našem prostředí nejvhodnější.
Po obědě (od 12 hod) se ve 13 hod vydáme na výlet do vesničky Dobrš, kde navštívíme románskou kapli Sv. Jana a Pavla, původně gotický kostel zvěstování Panny Marie se zbytky gotických maleb a gotickou tvrz a barokní zámek, kde dnes sídlí Galeriie Co co, ve které si prohlédneme aktuální malířskou výstavu (A.Kutas, M.Janatková, J. Kořán a D. Cajthaml). Z Dobrše se pak buďto přes Chvalšovice nebo Ameriku vrátíme do Vacova a odtud do Miřetic. — Po večeři (od 18 hod) budeme od 19:30 pokračovat v naší diskuzi o KPZ a na závěr si promítneme dokumentární film o kybernetikovi, antrolopogovi a systémovém teoretikovi Gregory Batesonovi Ekologie mysli, který ukazuje, že klíčové je dnes pro nás naučit se uvažovat v rámci vztahů a kontextů, které jsou podstatou živého světa.
6. den, středa 27. července – Miřetice
Po snídani (od 8 hod) od 9 hod společné setkání, reflexe ze semináře a odjezd domů.
A/ UBYTOVÁNÍ
Αdresa: Miřetice 13, 38486 Vacov – kamenný dům Tomáše Hausera a Magdy Justové při silnici. Když pojedete z Vacova, odbočíte na návsi u samoobsluhy COOP směrem na Čkyni; Miřetice navazují bezprostředně na Vacov a dům najdete asi po 1 kilometru jízdy po pravé straně jako úplně poslední v řadě (Když pojedete přes Čkyni, odbočíte ve Čkyni na Vacov a pojedete přes Dolany, Žár a Nespicic do Miřetic – je to první dům vlevo.) Parkovat je možno buď přímo u domu (max. 2 auta) nebo na 50 m vzdálené autobusové zastávce.
Ubytování je zajištěno v samostatně přístupné části domu v 1. patře ve 3 lůžkovém a 4 lůžkovém pokoji s lůžkovinami. Je zde k dispozici společné samostatné wc, sprcha, teplá voda, vybavená kuchyňka se sporákem s 2 hořáky, malá lednička, rychlovarná konvice. Další 3 osoby (max.) mohou stanovat na zahradě u domu, která je k volnému využívání.
Cena za ubytování v 3 lůžkovém pokoji činí 200,- Kč za noc; ve 4 lůžkovém pokoji, kde se bude dopoledne a večer odehrávat většina přednášek a promítání filmů (úložný prostor pro tento účel je zajištěn), činí 150,-Kč. Ubytování za 5 nocí v 3 lůžkovém pokoji činí tedy celkem 1000,-Kč, ve 4 lůžkovém pokoji 750,-Kč.Stanování na zahradě je zdarma. V domě je také k dispozici wifi. Ve volném odpolední čase můžete přípradně u Magdy Justové absolvovat workshop výroby přírodního mýdla a kosmetiky.
B/ STRAVOVÁNÍ
Budeme pro vás zajišťovat veganský bezlepkový oběd s polévkou (prostřednictvím catheringu Zemědar, www.zemedar.org) a vegeteriánskou večeři za celkovou cenu 180,-Kč na osobu za den. Cena jídla za celý seminář pro jednu osobou tedy činí 780,-Kč, včetně poplatku za jeho dopravu. Snídaně si budete obstarávat sami; v nedalekém Vacově je několik samobsluh otevřených 7 dní v týdnu, včetně pekárny.
C/ SEMINÁŘ, A JAK SE NA NĚJ PŘIHLÁSIT
Platba za vlastní pětidenní seminář se čtyřmi lektory činí pro jednu osobu 1 500,-Kč (300,-Kč za den); celková souhrnná částka za seminář + ubytování + stravu pak činí buďto 3280,-Kč nebo 3030,-Kč nebo 2280,-Kč (podle typu ubytování, viz bod A/). Máte-li zájem se semináře zúčastnit, oznamte nám to nejprve mailem nebo telefonicky (J. Zemánek, A Malíková – viz níže KONTAKTY).a poté až vám potvrdíme vaší účast, nám, prosím, do 1. července 2016 proplaťte zálohu 1000,-Kč na účet: 2901013262/2010.
Místo variabilního symbolu napište do zprávy pro příjemce Půda + svoje jméno a příjmení. Zbytek platby doplatíte na místě.Můžete se zúčastnit také jednotlivých částí semináře – dopoledních přednášek, večerních přednášek a promítání filmů, eventuálně výletů. V tom případě bude platba poměrná, eventuálně dle vašich možností.
„Když se učíme „o“ přírodě, stává se příroda objektem studia, což vede k její exploataci. .. Když se ale učíme „od“ přírody ustavujeme s ní těsný vztah, který předpokládá pokoru a úctu k tajemství přírodních procesů.“
Satish KUMAR
DOPRAVA DO VACOVA
Obec Vacov se nachází v Šumavském podhůří na úpatí Javornické hornatiny – vede odtud Klostermannova cesta na známý vrch Javorník (1065 m n.m.) s rozhlednou, pod nímž se nachází pomník spisovatele a básníka Šumavy Karla Klostermanna. Pojedete-li veřejnou dopravou, dostanete se do Vacova nejlépe autobusem z Prahy Smíchova s přestupem ve Strakonicích nebo ve Čkyni.
V pátek 22.července jsou z Prahy do Vacova tyto autobusové spoje: A/ Praha Smíchov–Na Knížecí, odj. 12:45 (4. nást.) Strakonice, aut. nádr, příj. 14:15 / odj. 14:35 (7. nást.) Vacov, aut. Nádr., příj. 15:14 B/ Praha Smíchov–Na Knížecí, odj. 13:45 (5. nást.) Čkyně, aut. nádr., příj. 15:43 / odj. 15:57 (5. nást.) Vacov, aut. nádr., příj. 16:10 C/ Praha Smíchov–Na Knížecí, odj. 15:00 (5. nást.) Strakonice, aut. nádr., příj. 16:30 / odj. 16:40 (7. nást.) Vacov, aut. Nádr., příj. 17:23
Ve středu 27. července odjezd autoibusem z Vacova do Prahy: A/ Vacov, aut. nádr., odj. 8:40 (5.nást.) Vimperk, aut. nádr., příj. 9:15 / odj. 9.30 (2.nást.) Praha–Na Knížecí, příj. 11:50 B/ Vacov, aut. nádr., odj. 10:50 (2.nást.) Strakonice, aut. nádr., příj. 11:25 / odj. 11.30 (1.nást.) Praha–Na Knížecí, příj. 13:00
KONTAKTY pro další informace
Jiří Zemánek, sarvanga@centrum.cz, 777 117 466Alena Malíková, alena.malikova@bioinstitut.cz, 604 905 611
Tomáš Hrůza, tomashruza@gmail.com, 775 052 607
Organizuje občanské sdružení PILGRIM ve spolupráci s Bioinstitutem v Olomouci
Zvony bdělosti
Thich Nhat Hahn
Zvony bdělosti nás volají, snaží se nás probudit a připomínají nám, abychom se hluboce podívali na to, jak ovlivňujeme planetu
Zvony bdělosti znějí. Všude na Zemi zažíváme záplavy, sucha a masivní požáry. V Arktidě se rozpouštějí ledovce a hurikány a vlny horka zabíjejí tisíce lidí. Lesy rychle mizejí, pouště se zvětšují, každý den vymírají nové a nové druhy živočichů a rostlin a my přesto dál nepřestáváme konzumovat a hlasy zvonů ignorujeme.
Všichni víme, že naše krásná zelená planeta je v ohrožení. Způsob, jímž kráčíme po Zemi, má obrovský dopad na ostatní zvířata a rostliny. Přesto jednáme, jako by náš každodenní život neměl co do činění se stavem světa. Jsme jako slepí chodci – nevíme, co děláme, ani kam směřujeme. Zda se nám podaří probudit se nebo ne závisí na tom, jestli dokážeme kráčet po naší Matce Zemi s bdělostí. Budoucnost veškerého života, včetně našeho vlastního, závisí na našich pozorných krocích. Musíme naslouchat zvonům bdělosti, které znějí všude po celé naší planetě. Musíme se začít učit, jak žít, aby budoucnost pro naše děti a vnuky byla možná.
Seděl jsem dlouho s Buddhou a radil se s ním o problému globálního oteplování a jeho poučení je velmi jasné. Pokud budeme žít tak, jak jsme žili dosud, pokud budeme dál bez uvážení spotřebovávat budoucnost, ničit naše lesy a vypouštět nebezpečné množství kysličníku uhličitého, pak je ničivá změna nevyhnutelná. Velmi mnoho našich ekosystémů se rozpadne. Hladiny moří se zvednou a pobřežní města budou zaplavena a donutí stovky miliónů lidí stát se uprchlíky ze svých domovů a vyvolají války a epidemie infekčních nemocí.
Potřebujeme kolektivní probuzení. Jsou mezi námi muží a ženy, kteří probuzeni jsou, ne však dost; a většina lidí stále spí. Vytvořili jsme systém, který nemůžeme kontrolovat. Zavaluje nás a my se stáváme jeho otroky a oběťmi. Většina z nás, kdo chceme mít doma auto, ledničku, televizi atd., za to výměnou musíme obětovat svůj čas a svůj život. Jsme ustavičně pod tlakem času. Dříve jsme si mohli dopřát tři hodiny popíjet šálek čaje a těšit se ze společnosti přátel v klidné, duchovní atmosféře. Mohli jsme pořádat večírky a oslavovat rozkvět orchideje na naší zahradě. Avšak dnes si tyto věci dovolit nemůžeme. Říkáme, že čas jsou peníze. Vytvořili jsme společnost, ve které se bohatí stávají bohatšími a chudí chudšími a v níž jsme tak zaměstnáni našimi vlastními bezprostředními problémy, že si nedokážeme uvědomit, co se děje se zbytkem naší lidské rodiny nebo s naší planetou Zemí. Ve své mysli vidím houf kuřat v kleci, jak se mezi sebou hádají o pár obilných zrn, aniž si přitom uvědomují, že budou za několik hodin zabita.
Lidé v Číně, Indii, Vietnamu a v dalších rozvíjejících se zemích neustále sní o „americkém snu,“ jako by tento sen byl konečným cílem lidstva – každý musí mít své vlastní auto, bankovní konto, mobilní telefon a televizi. Za dvacet pět let bude mít Čína 1,5 miliardy obyvatel a pokud chce každý z Číňanů řídit své vlastní auto, bude Čína potřebovat každý den 99 miliónů barelů ropy. Nicméně světová produkce ropy je dnes 84 milónů barelů ropy na den. Takže americký sen pro lidi z Číny, Indie nebo Vietnamu není možný. Americký sen není již možný ani pro Američany. Nemůžeme dál žít tímto způsobem. Není to udržitelná ekonomika.
Máme však jiný sen: sen bratrství a sesterství, milující laskavosti a soucitu. Tento sen je možný přímo zde a nyní. Máme dharmu, máme prostředky a máme dost moudrosti, abychom byli schopní žít tento sen. Bdělost je jádrem probuzení, jádrem osvícení. Když praktikujeme dýchání, jsme schopní být zde v přítomné chvíli, takže dokážeme rozpoznat, co se v nás i kolem nás děje. Pokud to, co se v nás odehrává, je beznaděj, musíme to rozpoznat a ihned začít jednat. Nemůžeme chtít se s touto mentální formací bezprostředně konfrontovat, nicméně ona je realitou a my ji musíme rozpoznat, abychom ji dokázali proměnit.
Nemusíme se topit v beznaději o globálním oteplování – můžeme jednat. Když pouze podepíšeme petici a víc si na to nevzpomeneme, mnoho to nepomůže. Musí dojít k naléhavé akci na osobní i kolektivní úrovni. My všichni velmi toužíme po tom, abychom byli schopní žít v míru a v ekologické udržitelnosti. To, co si většina z nás stále ještě neosvojila, jsou konkrétní způsoby, jak naše závazky udržitelného života učinit realitou v našem každodenním životě. Ještě jsme se sami nedokázali zorganizovat. Nemůžeme jen obviňovat naše vlády a společnosti kvůli chemikáliím, jimiž znečišťují naši pitnou vodu, kvůli násilí na našich sousedech, kvůli válkám, které ničí tolik životů. Je čas, aby se každý z nás probudil a ve svém vlastním životě začal jednat.
Všude kolem jsme svědky násilí, korupce a destrukce. Všichni víme, že zákony, které máme, nejsou dostatečně silné, aby dokázaly kontrolovat pověru, krutost a zneužívání moci, které denodenně pozorujeme. Pouze víra a odhodlanost nás mohou uchránit před pádem do hluboké beznaděje.
Buddhismus je nejsilnější formou humanismu, kterou máme. Může nám pomoci naučit nás žít s odpovědností, soucitem a milující laskavostí. Každý praktikující buddhista by měl být ochráncem životního prostředí. Máme moc rozhodnout o osudu naší planety. Jestliže se probudíme do naší skutečné situace, bude to znamenat změnu v kolektivním vědomí. Musíme něco dělat, aby se lidé probudili. Musíme pomoci Buddhovi probudit lidi, kteří žijí ve snu.
Překlad: Jiří Zemánek
Přeloženo z anglického originálu:Thich Nath Hanh, „The Bells of Mindfulness“. In: Spirritual Ecology / The Cry of the Earth (edit. Llewellyn Vaughan-Lee). The Golden Sufi Center, Point Rees (CA) 2013, str. 25-28.
Také to slyším, vidím a cítím. Přesto nevím, co dělat, jak pomoci, pakliže se vůbec dá něco dělat. Hlad bohatých je větší než jejich moc…