Májové máchovské putování od Porta Bohemica přes Sedlo na Vlhošť

Pohled z Radobýlu k Porta Bohemica a do Českého středohoří – vlevo Lovoš, v pozadí Milešovka s Kletečnou
Pohled z Radobýlu k Porta Bohemica a do Českého středohoří – vlevo Lovoš, v pozadí Milešovka s Kletečnou

Májové máchovské putování od Porta Bohemica přes Sedlo na Vlhošť

Pohled z Radobýlu k Porta Bohemica a do Českého středohoří – vlevo Lovoš, v pozadí Milešovka s Kletečnou

Pohled z Radobýlu k Porta Bohemica a do Českého středohoří – vlevo Lovoš, v pozadí Milešovka s Kletečnou

8.—11. května 2020


„Byl pozdní večer – první máj -večerní máj – byl lásky čas.“

Karel Hynek Mácha (Máj)

V rámci letošního májového máchovského putování propojíme krajinu Českého středohoří s krajinou Kokořínska. Trasa našeho putování povede tentokrát netradičně z Litoměřic (kam se v pátek ráno 1. května dopravíme z Prahy vlakem) přes Radobýl, Portu Bohemicu, horu Varhošť a východní část Českého středohoří (tzv. Verneřické středohoří) s magickou horou Sedlo až do Úštěku; z Úštěku budeme pokračovat na Kalvárii na Ostrém a odtud do západní části Kokořínska na Malý Vlhošť, kde ´máj, lásky čas´ oslavíme recitací básní. Z Vlhoště sejdeme do Holan, odkud se vrátíme do Prahy. 

Pátek 8. 5.: Praha – Litoměřice, Radobýl, Porta Bohemica, Kamýk, Plešivec, Varhošť (18 km)

Sejdeme se v 7 hodin ráno v Praze na hlavním nádraží, odkud se vydáme v 7:20 vlakem přes Všetaty do Litoměřic. V Litoměřicích si připomeneme životní příběh básníka Karla Hynka Máchy,  který zde  5. listopadu 1836 po tragické události nečekaně záhy zemřel. V Severočeské galerii výtvarného umění navštívíme aktuální výstavu „Máchovskou krajinou“, kterou k 210. výročí Máchova narození připravuje kurátorka Alena Beránková. Výstava se zaměří na romantické tendence ve výtvarném umění a představí reflexe Máchovy literární tvorby od doby romantismu přes umělecké směry realismu a surrealismu až po současné výtvarné umění. Představí se na ni například Adolf Kosárek, Antonín a Josef Mánesové, Jan Preisler, Jindřich Štýrský, Pavel Nešleha, Václav Jirásek, František Skála, Miloš Šejn, Jan Hísek ad.

Po prohlídce výstavy a následném obědě vyrazíme z Litoměřic na Radobýl (399 m n.m.), výrazný čedičový vrch nad Litoměřicemi, evropsky významnou přírodní památku, která je zároveň legendárním máchovským topos. Je odtud jedinečný rozhled, zejména do západní části Českého středohoří na Portu Bohemicu, na hory Lovoš, Milešovku, Kletečnou ad. Z Radobýlu se vydáme přes Michalovice do Velkých Žernosek, proslulé vinařské obce na břehu Labe, kde začíná Porta Bohemica (Brána Čech), čtyřkilometrový a místy až sto čtyřicet metrů hluboký kaňon Labe. Budeme jím z Velkých Žernosek procházet skrz přírodní rezervaci Kalvárie na stejnojmenný skalnatý ostroh se třemi kříži, kde se nachází vzácná flóra. Z Kalvárie se vydáme do obce Kamýk se zříceninou stejnojmenného středověkého hradu a dál naučnou stezkou Kamýk-Hlinná na zalesněný čedičový kužel Plešivce (509 m n.m.), stejnojmenné přírodní památky. Z Plešivce budeme pokračovat přes Hlinnou na Lysou horu (576 m n.m.), přírodní rezervaci evropského významu (výskyt koniklece otevřene a silně ohroženého koniklece lučního) a dál po zelené a žluté značce na krásnou Krkavčí skálu až na vrchol čedičového hřbetu Varhošť (639 m n.m.) s rozhlednou, odkud je jedinečný výhled na České středohoří. Přespíme pod Varhoštěm.

Sobota 9. 5.: Varhošť, Dlouhý vrch, Panna, Kalich, Litýš, Sedlo (26 km)

Druhý den ráno se vydáme po žluté značce do horské obce Čeřeniště a odtud do přírodní památky Babinské louky, evropsky významné lokality ochrany zvonce liliolistého a dalších vzácných druhů podhorských luk. Dál budeme pokčačovat na Dlouhý vrch (655 m n.m.) a po žluté do Staňkovic, odtud do obce Rýdeč a na sopečný kužel Panny (594 m n.m.) s hradištěm a zbytky hradu ze 14. století. Z Panny sejdeme do obce Řepčice a odtud se vydáme na další vulkanický vrch Kalich (536 m n.m.), tvořený sopečnou horninou trachytem, s pozůstatky Žižkova hradu. Sejdeme do obce Třebušín, z níž se vydáme po červené turistické značce na znělcový vrch Litýš (435 m n.m.) se zřiceninou středověkého hrádku. Dál budeme pokračovat po červené na rozcestí pod Malým Sedlem (535 m n.m.), odkud vystoupáme na nejvyšší vrchol Verneřického středohoří, mohutnou horu Sedlo (726 m n.m.). Sedlo (také Jelečská hora) se dvěma výraznými vrcholy je jednou z nejkrásnějších hor Českého středohoří. Nachází se zde národní přírodní rezervace, která chrání zbytky původních listnatých lesů se zbytky vzácné květeny. Přespíme na vrcholu hory, kde si uděláme improvizovaný básnický rituál.

Neděle 10. 5.: Sedlo, Habřina, Úštěk, Kalvárie, Helfenburk, Skalka, Vlhošť (21 km)

Ráno se vydáme ze Sedla po červené do Srdova a dál do Habřiny, odkud budeme pokračovat podél rybníka Chmelař až do Úštěku. Ti z vás, kteří budou chtít v Úštěku putování ukončit, se odsud mohou vrátit vlakem do Prahy. Zároveň očekáváme, že se k nám v Úštěku připojí noví poutníci, kteří se s námi vypraví na Vlhošť na závěrečné básnické setkání na Malém Vlhošti. Projdeme se Úštěkem a vydáme se po silnici do Ostrého až na návrší Kalvárie s poutním barokním areálem s křížovou cestou a kaplí Božího hrobu od Ottavia Broggia. Je odtud jedinečný pohled na Sedlo a Úštěk a z vrcholu Kalvárie i na vrcholek Velkého Vlhoště. Na Kalvárii může zaznít poetická invokace jarní krajiny kolem nás. Pak se vydáme do Hrádeckého dolu, jimž budeme putovat až do Máchovy oblíbené zříceniny hradu Helfenburk. Odtud dojdeme po žluté do Skalky, kde poobědváme a pak se vydáme přes Stříbrný vrch (400 m n.m.) a Včelí hrad až na Malý Vlhošť (440 m n.m.), kde oslavíme máj recitací poezieVezměte si s sebou básně, které byste chtěli číst. Malý Vlhošť je skvělé místo, kde lze přírodě naslouchat i promlouvat k ní – mluvit k horám, mrakům, větrům, lesům, ptákům, k magickému měsíci.

„Budoucí dny? – zejtřejší den? –Co přes něj dál, tajemnýť sen.“ 

Karel Hynek Mácha

Pondělí 11. 5.: Vlhošť, Pastviny, Holany (6 km)

Ráno nejprve obejdeme mohutnou znělcovou horu Vlhošť (613 m n.m.), nejvyšší kopec celého Kokořínska. Nachází se zde přírodní rezervace se suťovými lesy (bučinami a reliktními bory) a hnízdí zde holub doupňák a sokol stěhovavý. Poté se vydáme po modré turistické značce podél Dvorských kamenů do Holan, odkud se vrátíme autobusem zpátky do Prahy.

Spoje

Praha – Litoměřice v pátek 8. května (vlak)

odjezd z Prahy hl. nádraží v 7:20 – přestup Všetaty (příj. 8:03, odj. 8:07) – příjezd do Litoměřic v 8:44

odjezd z Prahy Masarykova nadraží v 7:35 – přestup Lovosice (příj. 9:21, odj. 9:03) – příjezd do Litoměřic v 9:47

Holany – Praha v pondělí 11. května (autobus)

odjezd z Holan v 11:55 – přestup Dubá, aut. nádr. (příj. 12:25, odj. 12:36) – příjezd do Prahy, nadraží Holešovice 13:54

odjezd z Holan v 13:11 – přestup Zahrádky křiž. (příj. 13:17, odj. 13:22) – příjezd do Prahy, nádraží Holešovice 15:04

Kontakt a další informace

Jiří Zemánek

sarvanga@centrum.cz
777 117 466

Tomáš Hrůza

tomashruza@gmail.com
775 052 607

„Věřím, že hodně dobra by vzešlo ze změny postoje, kdyby se turisté opět stali poutníky.“

Rupert SHELDRAKE