Becoming Native aneb Hledání domova

Becoming Native aneb Hledání domova

Jak obnovit identitu se svým místem a s planetou, na níž žijeme

Pocta Krušným horám, Thomasu Berrymu a domorodým kulturám

2. až 8. srpna 2021

Hotel Seifert v Nových Hamrech


„Musíme si vážit této planety a tajemství hlubokých procesů jejího fungování. V budoucnosti bude největším z lidských objevů objev důvěrně blízkého vztahu nás lidí se všemi ostatními mody bytí, které s námi na této planetě žijí …Pouze intimita nás může zachránit před naším současným uvězněním v drancující průmyslové ekonomice.“

Thomas Berry / The Great Work

Letošní seminář Potulné univerzity přírody pořádáme v krajině Krušných hor, v jejíž tváři i nedávných lidských dějinách se zrcadlí charakteristické existenciální odcizení moderního člověka místu, v němž se narodil. K prvnímu velkému vysídlování původního německého obyvatelstva zde došlo po 2. světové válce. Ve druhé polovině 20. století pak čistě instrumentální „rozvoj“ chemického a těžebního průmyslu způsobil rozsáhlou ekologickou devastaci krušnohorských lesů a především krajiny Podkrušnohoří a vedl k vysídlení obyvatelstva z více než stovky obcí. Chceme se v tomto prostředí hlouběji zamyslet nad tím, jak bychom dnes mohli individuálně a především kolektivně obnovit naši identitu s místem a s planetou, na níž žijeme. Jak se od závislosti na extraktivní ekonomice, která určovala charakter moderní doby a byla poháněná snahou svět za každou cenu využít, posunout k více intimnímu a pečujícímu vztahu ke světu, který by byl vzájemně prospěšný jak pro nás, tak pro Zemi.

Na semináři se budeme zabývat tím, jak nás k tomuto posunu může inspirovat kosmologie „nového příběhu“ amerického kulturního historika, kosmologa a obhájce Země Thomase Berryho (1914-2009); s Berryho myšlenkami o obnově lidsko-pozemských vztahů nás seznámí především jeho žačka a spolupracovnice Gai Vorcelo, vedoucí Green Mountain Monastery v Greensboro (Berryho kniha Velké dílo – naše cesta do budoucnosti vychází v nakladatelství Malvern). Budeme se také inspirovat moudrostí a nativní životní praxí domorodých kultur, konceptem panpsychismu australské filosofky Freyi Mathews nebo komplexním programem aktivní naděje Joanny Macy a Chrise Jonstonea.

Seznámíme se rovněž s některými lokálními snahami, jak život lidského společenství znovu integrovat do širšího kontextu bioregionů a ekosystémů,jak porozumět konkrétnímu místu, v němž žijeme a jak mu být prospěšní. Zkrátka, jak se opět stát pozemšťany a najít svůj domov. Starosta Horního Jiřetína Ing. Vladimír Buřt nás seznámí s úspěšnou obranou svého města proti snahám uhelného průmyslu jej zbourat; připomeneme si aktivity ekologických sdružení, které vedly ke vzniku klimatického hnutí Limity jsme my (Jan Piňos); projekt znovuobjevování Krušných hor Petra Mikšíčka; praxi naslouchání krajině Luďka Čertíka; praxi krajánkování Moniky Michaelové, inspirovanou indiány kmene Kogi; projekt léčby krajiny krajinářské architektky Kláry Salzmann; projekt Zdoňov Jiřího Malíka a spolku Živá voda; činnost Nadace pro půdu či subverzivní aktivity Mezinárodní konfederace pastevců. Součástí semináře bude také rituální tanec (Milada Chalupová), poezie (Luděk Čertík, Radek Štěpánek) a každodenní putování do okolní krajiny: do Horní Blatné, na Tisovský vrch a rozhlednu Pajndl, na Dračí skálu a do městečka Pernink, do Nejdku a na Křížový vrch. Po skončení semináře se vydáme na několikadenní putování napříč Krušnými horami (Krušnohorský kvérunk), které nás dovede až do Lužických hor.

Lektoři semináře

Gai Vorcelo / USA (Green Mountain Monastery), Stephan Martin / USA (Deep Time Network), Vladimír Buřt (starosta Horního Jiřetína), Jiří Zemánek (Pilgrim), Luděk Čertík (Pilgrim), Pavel Janšta (Pilgrim), Klára Salzmann (Fakulta architektury ČVUT v Praze), Jindřich Duras (Povodí Vltavy), Alena Malíková (Nadace pro půdu), Monika Michaelová (Mosty / Puentes), Barbora Chmelová (Nadace Partnerství), Lenka Kubelová (Alferia / Pilgrim), Hana Bernardová (Nadace pro půdu), Michael Blail (Mezinárodní konfederace pastevců), Jan Piňos (Zelený kruh), Andrea Průchová-Hrůzová (Fresh Eye), Martin Nawrath (Nadace Partnerství), Miloslava Hazuchová (Tanec v nás), Renata Bulvová (Škola rétoriky), Milada Chalupová (Dajána), Radek Štěpánek (nakladatelství Host).

„Integrální přežití Země může v budoucnosti zajistit pouze obnova biologické celistvosti planety uvnitř jejich různých bioregionů. Naším prvořadým zájmem musí být obnova organické ekonomiky celé planety. To znamená podporovat celý rozsah životních systémů Země, potřebujeme je všechny.“

Thomas Berry / The Great Work

Pohled na Zemi z vesmíru (NASA 2021 / repofoto)

Ubytování a celková platba

Ubytování v Hotelu Seifert v Nové Hamrech 13 / Nové Hamry 362 21, Krušné hory. Cena za stravu a ubytování celkem 3500,-Kč. Bydlet budeme v jednolůžkových, dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích. Strava veganská nebo vegetariánská. Platba za seminář: 4 800,-Kč. Celková cena: 8 300,-Kč (u studentů nebo lidí s nízkým příjmem cena za seminář 3 800,-Kč. Celková cena: 7 300,-Kč).

Maximální kapacita semináře je 35 účastníků.

Nové Hamry

Přihlášku nám, prosím, oznamte na jednu z těchto emailových adres nebo telefonicky:

Podmínkou účasti je zaslání zálohy 1 500,-Kč na číslo účtu u Fio banky, as.: 2901522796/2010. Jako variabilní symbol uveďte své jméno – záloha na seminář v Nových Hamrech. Záloha zároveň slouží jako příspěvěk na pořízení letenky pro našeho vzácného zahraničního hosta paní Gai Worcelo z Green Mountain Monastery, která bude jedním z lektorů semináře. Pokud se rozhodnete zálohu navýšit, usnadníte nám proplacení uvedené letenky.

Hotel Seifert v Nových Hamrech

„Aktivní naděje je probuzením do krásy života, jehož jménem můžeme jednat.“

Joanna Macy