Letní seminář Potulné univerzity přírody
Program: Becoming Native aneb Hledání domova
Jak obnovit identitu se svým místem a s planetou, na níž žijeme
Pocta Krušným horám, Thomasu Berrymu a domorodým kulturám
2. až 8. srpna 2021
Hotel Seifert v Nových Hamrech
„Musíme si vážit této planety a tajemství hlubokých procesů jejího fungování. V budoucnosti bude největším z lidských objevů objev důvěrně blízkého vztahu nás lidí se všemi ostatními mody bytí, které s námi na této planetě žijí …Pouze intimita nás může zachránit před naším současným uvězněním v drancující průmyslové ekonomice.“
Thomas Berry / The Great Work
Letošní seminář Potulné univerzity přírody pořádáme v krajině Krušných hor, v jejíž tváři i nedávných lidských dějinách se zrcadlí charakteristické existenciální odcizení moderního člověka místu, v němž se narodil. K prvnímu velkému vysídlování původního německého obyvatelstva zde došlo po 2. světové válce. Ve druhé polovině 20. století pak instrumentální „rozvoj“ chemického a těžebního průmyslu způsobil rozsáhlou ekologickou devastaci krušnohorských lesů a především krajiny Podkrušnohoří a vedl k vysídlení obyvatelstva z více než stovky obcí. Chceme se v tomto prostředí hlouběji zamyslet nad tím, jak bychom dnes mohli individuálně a především kolektivně obnovit naši identitu s místem a s planetou, na níž žijeme. Jak se od závislosti na extraktivní ekonomice, která určovala charakter moderní doby a byla poháněná snahou svět za každou cenu využít, posunout k více intimnímu a pečujícímu vztahu ke světu, který by byl vzájemně prospěšný jak pro nás, tak pro Zemi.
Na semináři se budeme zabývat tím, jak nás k tomuto posunu může inspirovat nová kosmologie a koncepty Velkého díla a ekozoické éry amerického kulturního historika, obhájce Země a kosmologa Thomase Berryho (1914-2009). S Berryho myšlenkami o obnově lidsko-pozemských vztahů nás seznámí jeho žačka a spolupracovnice Gai Vorcelo, vedoucí Green Mountain Monastery, Jiří Zemánek, Pavel Janšta a americký kosmolog Stephan Martin (kniha Thomase Berryho Velké dílo – naše cesta do budoucnosti vychází v nakladatelství Malvern). Budeme se též inspirovat nativní moudrostí a životní praxí domorodých kultur (Yona French Hawk, Luděk Čertík, Monika Michaelová, Barbora Chmelová), konceptem panpsychismu australské filosofky Freyi Mathews a komplexním programem „aktivní naděje“ Joanny Macy a Chrise Jonstonea (Lenka Kubelová, Hana Bernardová, Martin Nawrath).
Seznámíme se také s některými lokálními snahami, jak život lidského společenství znovu integrovat do širšího kontextu bioregionů a ekosystémů, jak porozumět konkrétnímu místu, v němž žijeme a jak mu být prospěšní. Zkrátka, jak se opět stát pozemšťany a najít svůj domov. Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt nás seznámí s úspěšnou obranou svého města proti snahám uhelného průmyslu jej zbourat; připomeneme si aktivity ekologických sdružení, které vedly ke vzniku klimatického hnutí Limity jsme my (Jan Piňos); projekt znovuobjevování Krušných hor Petra Mikšíčka; praxi naslouchání Luďka Čertíka; praxi krajánkování Moniky Michaelové, inspirovanou indiány kmene Kogi; projekt léčby krajiny krajinářské architektky Kláry Salzmann; projekt Zdoňov Jiřího Malíka a spolku Živá voda; činnost Nadace pro půdu i subverzivní kulturní aktivity Mezinárodní konfederace pastevců (Michael Blail). Součástí semináře bude také rituální tanec (Milada Chalupová), poezie (Luděk Čertík, Radek Štěpánek, Renata Bulvová) a každodenní putování do okolní krajiny: do Horní Blatné, na Tisovský vrch a rozhlednu Pajndl, na Dračí skálu a do městečka Pernink, do Nejdku a na Křížový vrch. Po skončení semináře se vydáme na několikadenní putování napříč Krušnými horami (Krušnohorský kvérunk), které nás dovede až do Lužických hor.
Lektoři semináře
Vladimír Buřt (starosta Horního Jiřetína), Gai Vorcelo / USA (Green Mountain Monastery), Stephan Martin / USA (Deep Time Network), Freya Mathews / Austrálie (filosofka), Yona French Hawk / USA (čerokijský medicinman), Chris Johnstone / Anglie (terapeut), Jiří Zemánek (Pilgrim), Luděk Čertík (Pilgrim), Pavel Janšta (Pilgrim), Klára Salzmann (Fakulta architektury ČVUT v Praze), Alena Malíková (Pilgrim), Monika Michaelová (Nadační fond Mosty / Puentes), Jan Piňos (Zelený kruh), Barbora Chmelová (Nadace Partnerství), Lenka Kubelová (Alferia / Pilgrim), Hana Bernardová (Nadace pro půdu), Martin Nawrath (Nadace Partnerství), Michael Blail (Mezinárodní konfederace pastevců), Andrea Průchová-Hrůzová (Fresh Eye), Renata Bulvová (Škola Rétoriky), Klára Čížková (hudebnice),Milada Chalupová (učitelka tanců), Radek Štěpánek (nakladatelství Host), Tereza Bínová (básnířka).
Spolupracovníci
Tomáš Hrůza, Alena Malíková, Tomáš Gardelka, Barbora Kinkalová, Karel Čtveráček (všichni Pilgrim).
„Integrální přežití Země může v budoucnosti zajistit pouze obnova biologické celistvosti planety uvnitř jejich různých bioregionů. Naším prvořadým zájmem musí být obnova organické ekonomiky celé planety. To znamená podporovat celý rozsah životních systémů Země, potřebujeme je všechny.“
Thomas Berry / The Great Work
Pohled na Zemi z vesmíru (NASA 2021 / repofoto)
1. den, pondělí 2. srpna: Zapomenuté a znovuobjevované Krušné hory
od 18 hod
večeře
od 19 hod do 22 hod
Večerní blok
Seznámení s místem, krajinou Krušných hor i Podkrušnohoří a s jejich pozoruhodnou historií. Dějiny této jedinečné, bohaté a rozsáhlé krajiny, jsou spjaty s dávným osídlením a především s těžbou rud a to už od 15. století. Jsou spojeny také s poválečným vysídlením německého obyvatelstva a s pozdější rozsáhlou ekologickou devastací.
Na úvod našeho semináře si přiblížíme tento složitý a dramatický historický příběh Krušných hor, i jejich současné oživení, znovuosídlování a léčení. Připomeneme si historii dolování; reflexi vztahů Čechů a Němců po poválečném vysídlení německého obyvatelstva, představí v inscenci své básnické skladby Drny Renata Bulvová s hudebnicí Klárou Čížkovou. Starosta Horního Jiřetína ing. Vladimír Buřt nás seznámí s obranou svého města a Krušných hor před uhelným průmyslem a ekolog Jan Piňos připomene příběh vysídlené a zničené obce Libkovice a širší kontext zdejší ekologické devastace.
„Mám tady kořeny a chtěl bych, aby v Horním Jiřetíně mohly žít i moje děti. Z toho vychází všechno další. Vědomí, kolik obcí z těch, co jsem znal jenom já, už neexistuje, je strašné. … Naprostá většina lidí se ráda vrací do míst, kde vyrůstala, kde někoho zná, kam jezdila na prázdniny. Desítky tisíc vystěhovaných Severočechů tu možnost už nemají. …“
Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína
Horní Blatná (reprofoto) Rozhledna na Blatenském vrchu
2. den, úterý 3. srpna: Thomas Berry / Velké dílo a ekozoická éra
lektoři: G. Vorcelo, J. Zemánek, S. Martin
od 8 hod
snídaně
od 9 do 9:15
Tance dávných tradic (Milada Chalupová)
od 9:15
Dopolední blok
Thomas Berry: Hlasy ekozoické éry / Gail Worcelo (USA)
Nový příběh a „velké dílo“ Thomase Berryho / Životaschopnost, intimita a oslava, tři klíče ke vstupu do ekozoické éry / Jiří Zemánek (Pilgrim)
od 12 hod do 13 hod
oběd
od 13 hod
Výlet do Horní Blatné, na Blatenský vrch a do Vlčích a Ledových jam (cca 10 km)
od 18 hod
večeře
od 19 hod do 21:30
Večerní blok
Žít novou kosmologii – jak ekozoické ožívá po celém světě / o aktivitách platformy Deep Time Network / Stephan Martin (USA)
Tance dávných tradic / Milada Chalupová
Gail Worcelo (reprofoto) Mary C. Coelho, Probuzení lidského vědomí (reprofoto)
„Potřebujeme porozumět vesmíru primárně jako oslavě. …člověk může být identifikován jako ta bytost, v níž vesmír oslavuje sám sebe a svůj numinózní počátek ve zvláštním modu vědomého sebeuvědomování … O životaschopné budoucnosti planety můžeme uvažovat spíš jako o důsledku naší účasti v symfonii nebo jako o naší obnovené participaci v numinózní přítomnosti, manifestující se v zázračném světě kolem nás, než jako o realizaci nějakého vědeckého pochopení či socioekonomického aranžmá“.
Thomas Berry / The Great Work (Louka za potokem)
3. den, středa 4. srpna: Thomas Berry, Freya Mathews a současný nativismus
lektoři: P. Janšta, G. Worcelo, J.Zemánek, F. Mathews
od 8 hod
snídaně
od 9 do 9:15
Tance dávných tradic (Milada Chalupová)
od 9:15
Dopolední blok
Nezakotvenost moderního člověka aneb Proč potřebujeme v 21. století domorodou moudrost? / Thomas Berry, Freya Mathews a Annette Lee / Jiří Zemánek
O současné nativní praxi / rozhovor s filosofkou Freyou Mathews (Austrálie) / zoom
Thomas Berry a sestry společenství Země / formování vize pro budoucnost / Gai Worcelo (USA) / zoom
od 12 hod do 13 hod
oběd
od 13 hod
Výlet na Tisovský vrch, na rozhlednu Pajndl (cca 10 km).
od 18 hod
večeře
od 19 hod do 21:30
Večerní blok
Integrace kosmu, Země a člověka / Thomas Berry a konfucianismus / Pavel Janšta
„Být domorodcem znamená mít svou identitu, která je utvářena místem, k němuž člověk náleží: člověk je tvorem své vlastní topografie, svých barev a textur, svých míz a šťáv, svých nálad, svých duchů a příběhů. … je zrozen do světa, který předznamenává a předurčuje jeho bytí v každém detailu. … Respektuje tento prostor a nikdy neohrožuje soulad mezi sebou a svým světem tím, že by se chápal nějaké radikální iniciativy … Svět tak, jak je mu dán, mu poskytuje materiální dostatečnost, mýtickou nevyčerpatelnost i bohatý slovník pro pragmatické i imaginativní účely.“
Freya Mathews / Becoming Native
4. den, čtvrtek 5. srpna: o kulturním přínosu domorodých kultur
lektoři: L. Čertík, Yona French Hawk, M. Michaelová, B. Chmelová
od 8 hod
snídaně
od 9 do 9:15
Tance dávných tradic (Milada Chalupová)
od 9:15
Dopolední blok
Americký úsvit: Joy Harjo, Linda Hogan a Robin Wall Kimmerer / Luděk Čertík
Přemostění dávné minulosti a dávné budoucnosti / čerokíjský medicinman / Yona French Hawk (USA) / zoom
od 12 hod do 13 hod
oběd
od 13 hod
Výlet do městečka Perninku a na Dračí skálu a Bílou skálu (cca 10 km)
od 18 hod
večeře
od 19 hod do 21:30
Večerní blok
Člověk, příroda, domov / o zvycích a kultuře kmene Kogi / Monika Michaelová
Domorodé znalosti / cesty k udržitelným modelům hospodaření a péče o Zemi / zkušenosti z Etiopie, Filipín, Madagaskaru ad. / Barbora Chmelová
„A pomyslete na život oceánských hlubin … Na vějířovky, sopouchy, lilijice, migrující kraby. … A pomyslete na achabovský pohled terejů, na faetona s bílými ostruhami. A řekněte, nepřipadá vám to všechno jako úchvatný sen? A netoužíte někdy do oněch hladových úst vkročit a navždy se zříci pevninského já?“
Luděk Čertík / Mnohé řeky (Imaginace na téma oceán)
Kostel sv. Matouše v Nejdku Pohled z Křížového vrhu na Nejdek
5. den, pátek 6. srpna: O aktivní naději a péči o svět
lektoři: K. Salzmann, A. Malíková, L. Kubelová, H. Bernardová, M. Nawrath
od 8 hod
snídaně
od 9 do 9:15
Tance dávných tradic (Milada Chalupová)
od 9:15
Dopolední blok
Léčba krajiny / Klára Salzmann (ČVUT)
Rozvzpomenutí se na naši intimní sounáležitost s půdou / Alena Malíková (Pilgrim)
od 12 hod do 13 hod
oběd
od 13 hod
Výlet vlakem do Nejdku a odtud na Křížový vrch a Krásnou vyhlídku, a dál pod Tisovským vrchem a Hamerskou stezkou do Nových Hamrů (6-7 km).
od 18 hod
večeře
od 19 hod do 21:30
Večerní blok
Aktivní naděje pro rozbouřený svět / online rozhovor Martina Nawratha s Chrisem Jonstoneem (Anglie) / zoom
Strážci budoucnosti / o konceptu aktivní naděje Joanny Macy a Chrise Jonstonea / Lenka Kubelová a Hana Bernardová
Aktivní naděje je probuzením do krásy života, jehož jménem můžeme jednat. My do tohoto světa prostě patříme.
Joanna Macy
Stezka Ruperta Fuchse / Nové Hamry Stezka Ruperta Fuchse / viadukt v Nových Hamrech
6. den, sobota 7. srpna: Poezie, étos kontra-modernity
od 8 hod
snídaně
od 9 do 9:15
Tance dávných tradic (Milada Chalupová)
od 9:15
Dopolední blok
Patevče, do zboje! / Aktuální možnosti pastorální subverze / Michael Blail /
Nová ekologie jednání v myšlení Isabelle Stengers / Andrea Průchová-Hrůzová
od 12 hod do 13 hod
oběd
od 13 hod
Výlet stezkou fotografa Ruperta Fuchse na Dvorský vrch a Javor (4 km).
od 18 hod
večeře
od 19 hod do 21:30
Večerní blok
Hudba a poezie v životě a díle pastevce, básníka a vizionáře Jeremiáše H. / Michael Blail
Poezie Luďka Čertíka, Radka Štěpánka, Terezy Bínové, Martina Nawratha
O projektu Temné hory básníka Paula Kingsnortha / Luděk Čertík a Jiří Zemánek
Tance dávných tradic / Milada Chalupová
„Projekt Temné hory je pobídkou čelit konvergujícím krizím našeho století jako kulturní výzvě … Jak můžeme vytvářet kulturní odpovědi, které podkopávají jedovaté mýty, jež jsme z minulosti zdědili: mýty o ústředním postavení lidstva, o materialismu, o pokroku, o oddělení „lidí“ od „přírody“? Kde najdeme nové příběhy nebo staré příběhy, jejichž čas nastal? Jaké jiné způsoby pochopení mohou změnit porozumění naší situaci?“
Paul Kingsnorth / Cesta k Temné hoře
7. den, neděle 8. srpna: odjezd domů
DOPOLEDNE
Snídaně, rozloučení a odjezd domů
Termíny akcí programu a stravování
- Snídaně od 8 do 9 hod / Oběd od 12 do 13 hod / Večeře od 18 do 19 hod /
- Tance dávných tradic od 9 do 9:15 hod / Dopolední přednášky od 9:15 do 12 hod /
- Odpolední výlet od 13 do 17:30 / Večerní přednášky od 19 hod do 21:30 až 23 hod
„Když se učíme „o“ přírodě, stává se příroda objektem studia, což vede k její exploataci. Když se ale učíme „od“ přírody, ustavujeme s ní těsný vztah, který předpokládá pokoru a úctu k tajemství přírodních procesů.“
Satish Kumar
Kontakty a další informace
- Jiří Zemánek / sarvanga@centrum.cz, 777 117 466;
- Alena Malíková/ alena.malikova@bioinstitut.cz, 604 905 611;
- Tomáš Hrůza / tomashruza@gmail.com / 775 052 607
- Barbora Kinkalová, b.kinkalova@seznam.cz, 776 123 969