Májové máchovské putování Kokořínskem: Vzhůru na Pecopalu
Liběchov, Houska, Korecký vrch, Doksy, Břehyňský rybník, Hradčanské bučiny, Provodínské kameny, Novozámecký rybník, Zahrádky, Holanské rybníky, Ronov, Kalvárie u Ostrého, Úštěk (90 km).
věnováno rybníkům a ptákům Máchova kraje
5.—8. května 2018
„Nejzáze stíní šero hor, tam bříza k boru k bříze bor se kloní. Vlna za vlnou potokem spěchá. Vře plnou – v čas lásky – láskou každý tvor.” — Karel Hynek MÁCHA (Máj)
V rámci letošního malého máchovského putování se vydáme do několika pozoruhodných částí Máchova kraje, které jsme dosud nenavštívili. První den se nejprve projdeme známou cestou Kokořínskem z Liběchova přes Vidím na Housku. Druhý den pak přes rekreační středisko Doksy (původně Hirschberg) u Máchova jezera vstoupíme do nádherné divočiny skryté za kulisou dvojhry Bezdězu a Máchova jezera – do národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala. Tvoří ji jedinečný ekosystém Břehyňského rybníka, který je hnízdištěm mnoha ptáků (orel mořský), a pískovcová plošina s neovulkanickým čedičovým vrcholem Pecopala (Pece), porostlá bory a bučinami; projdeme se Hradčanskou bučinou a Hradčanskými stěnami s řadou malých skalních měst, převisů a roklí (byl zde spatřen například vlk). Další den navštívíme Provodínské kameny se sedmi neovulkanity s dominantní Lysou skálou, sejdeme do Jestřebské kotliny a projdeme se po okraji jedinečné národní přírodní rezervace Novozámecký rybník, která je významnou mezinárodní ornitologickou lokalitou. Projdeme přes obce Zahrádky a Holany a soustavou krásných Holanských rybníků až ke Koňskému rybníku. Poslední den vystoupíme na čedičový kužel Ronova s hradem, navštívíme barokní Kalvárii u Ostrého s jedinečným výhledem na Sedlo a svoje putování skončíme v Úštěku. Pokud se nemůžete vydat na celé putování (90 km), můžete si s námi projít kteroukoli jeho část, respektive kdekoliv se k nám můžete připojit. Nocleh, kromě Housky, nikde dopředu nezajišťujeme.
Sobota 5. 5.: Liběchov–Maří Magdaléna–Starý zámek–Vidim–Dobřeň–Houska (24 km)
Sejdeme se v Liběchově na Náměstí Václava Levého u zámku, odkud se vydáme v 8 hod. na cestu (příjezd autobusu z Prahy do Liběchova v 7:24 nebo 8:09). Půjdeme po modré turistické značce ke skalním sochařským objektům v lese Nad Hubenovem –jeskyně Maří Magdaleny, Harfenice a Had –, které jsou připisovány sochaři Václavu Levému. Odtud sejdeme do Tupadel a dál budeme pokračovat kolem neorománského zámečku Slavín po zelené turistické značce do Království. Zde na křižovatce odbočíme doprava po modré značce do osady Vidim; přejdeme na zelenou značku a po ní dojdeme do Střezivojického dolu a do vesnice Dobřeň. Odtud budeme pokračovat dál po zelené do Dobřenského dolu a přes Zbrázděný vrch až do Konrádova. Pak projdeme přes Zkamenělý zámek na rozcestí Pod Druclíkem, z něhož se vydáme po červené značce kolem Luňákovy kaple známou cestou na Housku. Navštívíme bukový les nad hradem Houska a bude-li jasná noc, budeme pozorovat hvězdy. Svá znavená těla občerstvíme v hospůdce Na konci sil. Přespíme pod širákem nebo v Hostinci pod Houskou. (S odvoláním D. Abrama si řekneme něco o řeči ptáků, resp. o povaze domorodých orálních jazyků, v nichž se proplétá lidská řeč s hlasy a křiky místní krajiny.)
„Pojď, naslouchej zemi s námi. Těm, kdo se naučili slyšet její písně země dokáže utišit neklidné srdce, dokáže osvěžit srdce znavené, zjemnit srdce zatvrzelé, znovu nasměrovat srdce ztracené.“ — Steve van MATRE (The Earth Speaks)
Neděle 6. 5.: Houska–Korecký vrch–Doksy–Břehyňský rybník–Pecopala–Psí kostel (25 km)
Druhý den se vydáme z Housky po modré a následně žluté turistické značce do Bořejova k baroknímu kostelu Sv. Jakuba Většího. Odtud budeme pokračovat do Ždírce a dál po zelené značce na Korecký vrch (465 m n.m.) a kolem Zbynského vrchu až do Doks u Máchova jezera. V Doksech navštívíme Památník Karla Hynka Máchy, který zde pobýval u svého přítele Eduarda Hindla, a pak se vydáme po žluté značce nejprve na Králův stolec a poté do národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala. Rezervace je jedním z nejvýznamnější mokřadů severních Čech; byl zde zaznamenán výskyt 164 ptačích druhů; sídlí zde orel mořský, jeřáb popelavý, bukač velký. Od Břehyňského rybníka půjdeme Mlýnskou roklí a Dělovou cestou pod vrchol Pecopaly (Pece, 451 m n.m.), krásného kuželovitého suku z třetihorního čediče. Dál budeme pokračovat bukovo-borovicovým lesem Hradčanské bučiny na Popelový hřeben a po modré značce až na Hradčanské stěny, odkud se podíváme do údolí řeky Ploučnice. Z něj se vydáme po zelené značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána u Všivé rokle, kde přenocujeme. Psí kostel patří k našim nejzajímavějším skalním formacím; jde o podzemní prostor, vzniklý umělým rozšířením původních převisů.
Pondělí 7. 5.: Psí kostel–Lysá skála–Jestřebí–Novozámecký rybník–Koňský rybník (25 km)
Ráno se vydáme po zelené značce pod Vysokým vrchem do oblasti přírodní památky Provodínské kameny, což je skupina sedmi neovulkanických vrcholů, z nichž nejvýraznější a nejznámější je Lysá skála, nazývaná také Spící pana (419 m n.m.). Vylezeme na Lysou skálu, odkud je krásný rozhled do celé oblasti Jestřebské kotliny, do níž se vydáme. Budeme pokračovat po zelené značce do Provodína a odtud do Jestřebí k národní přírodní rezervaci Novozámecký rybník, která byla vyhlášena na rozloze 357 ha k ochraně 220 druhů ptáků. Půjdeme po červené značce po okraji Novozámeckého rybníka přes Dlouhý hřeben až do obce Zahrádky, kde navštívíme osadu Karba; odtud budeme pokračovat po modré značce do Holan. Z Holan se vydáme po červené značce přes Holanské rybníky – Holanský, Milčanský, Hrázský, Dolanský a Nebeský – až ke Koňskému rybníku, kde u paty skály Smrtka přenocujeme.
„V noci jsem nemohl spát. Vyšel jsem do lesa a ještě před kuropěním vklouzl pod hladinu Koňského rybníka, ulehl na dohled skály zvané Smrtka, nevysokého kamenného klínu vraženého do vody, s vypouklým převisem připomínajícím lebku skloněnou v zamyšlení. …Usnul jsem za zpěvu ptáků, který ke mně tlumeně pronikal pod hladinu, a procitl, když se poprvé toho dne unavili, …“
Miloš URBAN (Hastrman)
Úterý 8. 5.: Koňský rybník–Stvolínky–Ronov–Blíževedly–Ostré–Kalvárie–Úštěk (16 km)
Ráno obejdeme Koňský rybník po červené turistické značce až do obce Stvolínky, která se nachází na rozhraní Ralské pahorkatiny a Českého středohoří, CHKO Kokořínsko a CHKO České středohoří. Odtud budeme pokračovat po červené značce na vrchol čedičového kuželu Ronov (552 m .n.) se zříceninou stejnojmenného gotického hradu. Z Ronova sejdeme po červené do obce Blíževedly a odtud budeme pokračovat dál přes hrádek Hřídelík až na barokní Kalvárii u Ostrého s nádherným výhledem na dominantu západní části Českého středohoří horu Sedlo. Z Kalvárie sejdeme cestou do Úštěku, odkud se vrátíme vlakem do Prahy.
„Věřím, že hodně dobra by vzešlo ze změny postoje, kdyby se turisté opět stali poutníky.“
Rupert SHELDRAKE
SPOJE
Praha – Liběchov / sobota 5. května: AUTOBUS ze zastávky Praha Ládví: odjezd v 7:30 – přestup v Mělníku a Štětí – příjezd do Liběchova v 8:54 nebo v 8:00 příjezd do Liběchova v 9:01
Úštěk – Praha / úterý 8. května: VLAK (hlavní nádraží) odjezd z Úštěka v 11:11 (přes Lovosice) – příjezd do Prahy hl.n. 13:08 odjezd z Úštěkav 13:11 (přes Litoměřice) – příjezd do Prahy hl.n. 15:00
Kontakt a další informace
- Jiří Zemánek, email: sarvanga@centrum.cz , mobil: 777 117 466
- Tomáš Hrůza, email: tomashruza@gmail.com, mobil: 775 052 607
- Barbora Kinkalová, email: B.KINKALOVA@seznam.cz, mobil: 776 123 969