Umělci a poutníci aneb Tančit s nejistotou

Mark Rohel, Do hlubin, 2022
Mark Rohel, Do hlubin, 2022

Umělci a poutníci aneb Tančit s nejistotou

Jan Pražan, Roman Hudziec, Mark Rohel, Jakub Doubrava

Mark Rohel, Do hlubin, 2022

Mark Rohel, Do hlubin, 2022

Galerie Co Cotvrz Dobrš, Dobrš 50, 384 73 Drážov

července – 18. srpna 2023


„Doba je naléhavá, zpomalme … „

Bayo Akomolafe

Naše civilizace se dnes nachází v hluboké krizi. Cítíme, že na tuto krizi potřebujeme reagovat kreativnějším způsobem, než jak to zatím děláme. V podtextu obrazů a kreseb čtyř umělců zastoupených na této výstavě – Jan Pražan, Roman Hudziec, Mark Rohel a Jakub Doubrava – se setkáváme s kontrakulturním poutnickým postojem, který nás vybízí, abychom náš život zpomalili. Abychom se zastavili a začali přírodě a světu kolem více naslouchat; abychom si uvědomili, že jsme součástí širších vzorů, které nás spojují s tajemnou hloubkou přírody a vesmíru; že jsme nedílnou součástí autopoietického zázraku „řeky života“, do níž jsme ponořeni a v níž plyneme jako vlny,

Umělci, kteří v sobě nezapřou romantického ducha, nás vybízejí, abychom vystoupili z binárního modu uvažování a „popíjeli čaj, nedělali nic a začali se světem plynout“ (Marek Rohel); abychom „meditovali, stáli v kruhu u ohně a otevřeli se příběhu vesmíru“ (Jan Pražan), abychom „naslouchali moudrosti lesa“ (Roman Hudziec), abychom „se nebáli pustit zavedených vzorců a otevřeli se trasformaci“ (Jakub Doubrava). Abychom sledovali spíše trhliny v realitě, dívali se do očí absurditě našich krizí a učili se tančit a plynout s nejistotou.

Jiří Zemánek

Jan Pražan, Jupiter, 2022
Jan Pražan, Jupiter, 2022

Jan Pražan (nar. 1979), malíř a ilustrátor. Vystudoval na Fakultě výtvarných umění v Brně (2006-2012) v ateliéru malby u Martina Mainera. V roce 2008 absolvoval stáž na Facultad Bellas Artes v Cuence ve Španělsku. Zabývá se volnou i nástěnnou malbou a také ilustrací knih. Jeho vizionářská tvorba byla ovlivněna psychedelickou zkušeností. Pro Pražanovy imaginativní, výrazně koloristické obrazy je charakteristická důvěra v tvůrčí proces a jeho spontánní vnitřní sebeřízení, stejně jako holistické vědomí o vzájemné propojenosti všeho života. Žije v Pršticích u Brna.

Roman Hudziec (1968), malíř a hudebník. Vystudoval na Vysoké škole Umělecko-průmyslové v ateliéru prof. Pavla Nešlehy (1987-1993); v roce 1995 působil jako hostující pedagog na Sherbone Boys School v Anglii a v letech 1995 – 2003 byl odborným asistentem v ateliéru malby na VŠ UPRUM v Praze. Zabývá se volnou malbou a tvorbou velkoformátových scénických maleb pro pavilony zvířat ZOO v Praze. Hlavní inspirací je pro něj lesní, respekive divoká pralesní krajina. Důležitými inspiračními topos jsou pro něj prales Mionší v Beskydech a lužní les v přírodní rezervaci Oupor na soutoku Labe a Vltavy pod Mělníkem. Žije v Korycanech u Mělníka.

Roman Hudziec, Řád lesa (z triptychu), 2021
Roman Hudziec, Řád lesa (z triptychu), 2021

Mark Rohel (1985), česko-anglický malíř, kreslíř, akční umělec a čajovník. Studoval v ateliéru malby na VŠ Umprum v Praze (prof. Jiří Černický a Marek Meduna), kterou absolvoval v roce 2015; v roce 2014 studoval jeden semestr na Královské akademii výtvarných umění v Antverpách. Ve svých působivých figurálních kresbách reflektuje existenciální situaci člověka naší pozdní doby – na jedné straně jeho osamocenost ve světě počítačů a zároveň touhu po spojení s přírodou, s mýtickým domovem v nás, s hlubinnou dimenzí světa. V současné době žije v Kodani.

Jakub Doubrava (1979), herec, recitátor, zdravotní klaun, hudebník, rozhlasový režisér, organizátor kulturních akcí a výtvarník, syn známého jihočeského sochaře Milana Doubravy. Vystudoval DAMU v Praze obor herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla. Založil Kabaret Kajbar a experimentální divadelní skupinu TEArTR RAJDO.Je autorem veřejných pořadů Četba na přání (České Budějovice) a Cafe Jednorožec (Klatovy) a už deset let každoročně organizuje UBU Camp – Woodstock ŠUMavy. Ztvárnil hlavní roli v televizním filmu Kousek nebe (režisér Petr Nikolaev) a jako režisér Českého rozhlasu v Plzni se věnuje zejména literárním pořadům. Žije v Mlázovech u Sušice.

Jakub Doubrava, Louskáček-Buddha, 2022
Jakub Doubrava, Louskáček-Buddha, 2022

Autor koncepce výstavy a kurátor: Jiří Zemánek