Chvála Zadní země

Křídelní stěny a Růžovský vrch / foto: Václav Sojka
Křídelní stěny a Růžovský vrch / foto: Václav Sojka

Chvála Zadní země

Křídelní stěny a Růžovský vrch / foto: Václav Sojka

Křídelní stěny a Růžovský vrch / foto: Václav Sojka

O jemném aktivismu, poutnictví, rituálu a lásce k Zemi

hlavní host: Eva Bakkeslett (Norsko)

15. až 21. srpna 2022

Hotel Lípa ve Vysoké Lípě, Českosaské Švýcarsko


Eva Bakkeslett, Hana Bernardová, Luděk Čertík, Tomáš Daněk, Tomáš Gardelka, Šimon Grimmich, Tomáš Hrůza, Milada Chalupová, Pavel Janšta, Barbora Kinkalová, Helena Kosková, Alena Malíková, Malvína Nálevková, Martin Nawrath, David Nicol, Andrea Průchová Hrůzová, Luboš Slovák, Václav Sojka, Zuzana Vařilová, Lea Willer a Jiří Zemánek (více informací)

Přejít na program semináře ↓

„Naše planeta nepotřebuje násilné revoluce ani rozsáhlé vládní programy nařizované shora, ale nový typ akce, která je citlivá a vysoce inteligentní. Tato akce musí vyrůstat z našeho smyslu pro harmonii a z našeho vztahu k přírodě i k sobě navzájem. Jejím zdrojem je velmi jemná, ale koordinovaná činnost, která se šíří dovnitř a ven, takže celý systém je schopen produkovat vlastní léčení.

David F. Peat, anglický holistický fyzik a filosof

„Proces fermentace představuje skvělý model pro znovuobnovení udržitelných a prosperujících lidských kultur, které nás inspirují k novým způsobům transkulturní spolupráce při řešení mnoha výzev, jímž dnes ve světě čelíme.

Eva Bakkeslett, norská akční umělkyně a kulturní aktivistka

„Chci kráčet jemně, s láskou a velkou úctou. … Vím, že mohu kráčet tak, aby každý můj krok byl potěšením, aby každý můj krok byl vyživující a léčivý nejen pro mé tělo a mou mysl, ale také pro tebe, drahá Matko Země“.

Thich Nhat Hanh, vietnamský buddhistický zenový mistr, básník a bojovník za mír

„Všechna společenství mluví o modlitbě. Jen tomu dnes neříkáme modlitba, ale děláme to pořád. Zpíváme písně, písně úsvitu, děláme ranní obřady, zpíváme písně jako poděkování za brzký příchod. Celé léto, celé jaro provádíme Díkůvzdání. Všechny naše obřady jsou díkůvzdáním. Děkujeme dvanáct měsíců v roce..“

Náčelník Oren Lyons, strážce víry národa Onondagů
Jetřichovické stěny, foto: V.Sojka
Jetřichovické stěny, foto: V. Sojka

O Zadní zemi / Pocta C. D. Friedrichovi a Miloslavu Nevrlému

„Když jsem kdysi poprvé vstoupil do ohromného bludiště roklí kolem řeky Křinice, připadal jsem si jako objevitel nových zemí, jako indián v amazonském deštném pralese. V Zadní zemi je ukryto mnoho zvláštních věcí.“

Miloslav Nevrlý, spisovatel a poutník

Letošní seminář Potulné univerzity přírody pořádáme v nádherné skalní krajině Labských pískovců u severní hranice s Německem, v tom kouzelném koutu chráněné divočiny, který spisovatel Miloslav Nevrlý nazval kdysi Zadní zemí. Tento malebný i dramatický kraj skalních labyrintů, divokých soutěsek a roklí, bizarních pískovcových formací i rozsáhlých lesů a vulkanických kuželových hor, kterým si svobodně razí cestu říčky Kamenice a Křinice, stejně jako mohutný kaňon největší české řeky Labe, se utvářel více než deset milionů let. V první části semináře, který se bude konat ve Vysoké Lípě pod Růžovským vrchem (axis mundi Zadní země), i během každodenních výletů a workshopů se budeme seznamovat s pozoruhodnou geologickou i biologickou rozmanitostí této unikátní pískovcové krajiny, která se řadí k největším skalním oblastem Evropy, i s její bohatou kulturní historií.

Do skryté krásy Zadní země nás budou zasvěcovat vynikající fotograf a strážce Národního parku Českosaské Švýcarsko Václav Sojka, který je jejím velký znalcem a obdivovatelem, a geoložka Zuzana Vařilová z Muzea města Ústí nad Labem. Pro Václava Sojku je Zadní země krajinou ticha, světla a tajemství, krajinou duše, které dokáže jedinečně naslouchat. Seznámíme se též s historií novodobého uměleckého objevování Českosaského Švýcarska v 19. a 20. století, na němž se podíleli tak významní umělci jako švýcarský grafik Adrian Zinng a největší malíř romantismu Caspar David Friedrich, který ve dvou svých obrazech ztvárnil Růžovský vrch (Jiří Zemánek), či zmíněný spisovatel o přírodě a poutník Miloslav Nevrlý, s jehož osobnostii a knihou Chvály Zadní země se během semináře více seznámíme. Některé zajímavé lokální osobnosti a příběhy nám přiblíží také Milada Chalupová a Alena Malíková.

C. D. Friedrich, Noční krajina s duhou, 1810 (reprofoto)
C. D. Friedrich, Noční krajina s duhou, 1810 (reprofoto)

O jemném aktivismu a probouzení Gaii

„Jemný aktivismus lze chápat jako soubor praktik, které nám umožňují se v hloubi naší bytosti spojit s láskou ke světu a s touhou odrážet nejvyšší potenciál lidské přírozenosti. I když nás kontakt s nadějí na láskyplnější či mírumilovnější svět může učinit zranitelnými, je to zároveň nejmocnější síla pro změnu, kterou známe.“

David Nicol, kulturní aktivista, zakladatel Gaiafield Project

Mnohočetné vzájemně propojené krize, jímž dnes Země čelí, naznačují, že žijeme v době velké proměny, která v historii naší planety nemá obdoby. Podle filosofa Seana Kellyho je celé pozemské společenství vtahováno do planetární zkušenosti blízké smrti, která představuje zároveň práh pro zrod naší nové planetární identity. Jsme konfrontování s výzvou posunout se od stávajícího příběhu oddělenosti a s ním spojené ekologické krize k novému příběhu spolubytí, spočívajícímu v pochopení, že jsme součástí složité sítě vzájemně provázaného společenství života se všemi jeho lidskými i nelidskými členy; že jsme Pozemšťany, schopnými pečovat o prospěch všech bytostí naší planety, vnímané jako autopoietická bytost, jako metasubjekt, Gaia. Kelly charakterizuje tuto proměnu jako zrození gaiantropocénu, nové geologické epochy, „ve které se můžeme probudit do své hlubší přirozenosti jakožto živí členové Gaii, živé Země, v níž a skrze níž máme své bytí …“

Jako jeden ze způsobů, jak v dnešní nestabilní globální situaci, kdy se ekonomické, sociální a ekologické systémy staly extrémně složitými a tudíž nepředvídatelnými, podpořit inteligentní systémovou změnu a naznačenou transformaci společnosti, navrhl teoretik chaosu David F. Peat koncept „jemné akce“ („gentle action“). Peat doporučuje aplikaci jemných nebo minimálních zásahů, které se vztahují k systému jako celku. Na základě Peatova podnětu rozvinula norská ekologická umělkyně a kulturní aktivistka Eva Bakkeslett, která bude hlavním hostem našeho semináře, svůj umělecký projekt jemného aktivismu (gentle activism). Eva zkoumá prostřednictvím jemných akcí a jemných posunů v myšlení možnosti společenských změn, snaží se jejich prostřednictvím obnovovat vzájemné vztahy mezi lidmi, přírodou a kulturou jako jedním živým organismem. Jako klíčovou formu svého jemného aktivismu rozvinula proces fermentace, který je ústředním prvkem a metaforou její práce. Eva Bakkeslett nás seznámí s povahou své sociálně angažované umělecké tvorby, v níž často kombinuje film, participativní akce a workshopy.

Další podobu jemného aktivismu (subtle activism) představí na semináři australský filosof a kulturní aktivista David Nicol, výkonný ředitel projektu Gaiafield – jemný aktivismus pro globální transformaci, a spoluzakladatel WiseUSA a EarthRising, které spojily desítky tisíc lidi po celém světě k rozsáhlým meditacím zaměřeným na sociální změny. Nicol chápe jemný aktivismus jako most mezi hnutím vědomí a hnutím za mír, ekologickou udržitelnost a sociální spravedlnost, jako klíčovou součást integrovanějšího přístupu k sociální změně i jako cestu k nové integrativní spiritualitě; představuje pro něj způsob, jak dnes prostřednictvím spirituality můžeme přispívat k účinnému řešení sociálních a ekologických problémů a jak můžeme ve veřejném povědomí evokovat smysl pro posvátno. Síla koherentního skupinového vědomí pomáhá nejen kultivovat naše lidské schopnosti a jemně pozitivně ovlivňovat mentální pole společnosti a díky tomu uzdravovat svět, ale otevírá také cesty k novým způsobům samoorganizace lidského vědomí a lidské společnosti, které jsou více vyladěné na pole Gaii, na novou realitu Země jako konkrétního univerza.

David Nicol s námi na semináři povede devadesátiminutovou kolektivní mírovou meditaci pro Zemi.

Krajina pod Studencem (pohled od Vysoké Lípy), foto: V. Sojka

Lea Willer, berlínská terapeutka, členka buddhistické komunity v Plum Village a ekologická aktivistka nás v přednášce Být zamilován do Matky Země seznámí s odkazem velkého buddhistického učitele Thich Nhat Hanha, patrona jemného aktivismu, a s tím, jak sama svou vlastní aktivistickou činnost propojuje s buddhistickou spiritualitou; spolu s Barborou Kinkalovou nás provedou meditační procházkou v duchu Hanhovy zenové praxe, která nás otevírá vědomí nedvojnosti, vědomí spolubytí. Připomeneme si také některé další významné osobnosti ekologického myšlení. V prezentaci Nastal čas žít na Zemi jako poutníci (Helena Kosková) si přiblížíme úžasný život Satishe Kumara, indického mírového poutníka a celoživotního aktivity, zakladatele Schumacher College a časopisu Resurgence, který nás inspiruje ke globálním změnám už padesát let. S osobností a dílem loni zesnulého Barryho Lopeze nás seznámí Luděk Čertík, do posthumanismu Dony Harawayové nás uvede Andrea Průchová Hrůzová a s Pavlem Janštou podnikneme procházku taoistickou knihou Proměn I t´ing.

Pravčická brána / foto: V.Sojka
Pravčická brána / foto: V. Sojka

O rituálu a společenství

váš hlas je mocný
a slyší ho i ti, které nemůžete slyšet.
I ti mohou být vašimi spojenci,
když je požádáte.

— Radek Štěpánek (Pamatuj na střízlíka)

Na semináři se pokusíme rozvíjet vnímání naší sounáležitosti s živou zemí kolem nás též prostřednictvím rituálů, kontemplací, tanců, poezie i jednoduchých invokací a modliteb, individuálně i kolektivně. Půjde o svého druhu experiment, v němž se budeme inspirovat rituály domorodých kultur, Thich Nhat Hanhovou meditační praxí, zkušenostmi a texty Davida Abrama či keltskou a sufijskou spiritualitou. Pokusíme se ladit na prahové okamžiky dne, které jsou vstupními branami, jež nás otevírají přirozené spiritualitě a tajemství tohoto vesmíru – na jemnou sílu úsvitu i na kouzlo soumraku, který nás navrací do hloubky mysteria noci … Zkusíme se ponořit do cesty tohoto tajemného kosmického rytmu a vítat a uctívat slunce, nebe, měsíc a zářící hvězdy.

Život bez obřadů nás připravuje o spojence“, říká Charles Eisenstein. Naproti tomu mentální postoj, který nás volá k obřadům, nás vyzývá, abychom se  ptali: „Co si přeje země? Co si přeje řeka? Co chce vlk? …“ Takový rituální přístup nás činí ve světě společníky, kteří se zapojují do rozhovoru s jeho nesčetnými bytostmi a inteligencemi. Připomeneme si modlitbu jako řeč srdce, jako způsob, jak oslovovat okolní živý svět a jak se vůči němu zachovávat v pozorném a úctyplném vztahu. V tomto duchu si v úvodu semináře připomeneme a společně provedeme obřad Irokézského díkůzdání, modlitbu, která je darem od lidu Haudenosaunee (národa Irokézů); a která spojuje lidské bytosti v harmonii mezi sebou a se vším živým a umožňuje, aby život pokračoval dál ve velkých cyklech regenerace. Po páteční kolektivní meditaci s Davidem Nicolem náš seminář v sobotu ukončíme slavnostním večerem Chvála (Zadní) země, kolektivním rituálem poezie, zpěvu, hudby, přání a modliteb pro Zem, v němž si, inspirování Davidem Abramem, připomeneme, proč je dnes důležité mluvit více ke světu než o světě. Podle příkladu Cynthie Jurs tyto modlitby a přání shromáždíme do keramické vázy, kterou na vybraném místě zdejší krajiny vložíme do země. O program večerních tanců a ranních kontemplací bude pečovat Milada Chalupová, nicméně rituály jsou výzvou ke společnému tvoření nás všech, k čemuž si vás dovoluji vyzvat.

Jiří Zemánek

Maxine Noel, Irokézské Díkůvzdání (repro)
Maxine Noel, Irokézské Díkůvzdání (repro)

Když kráčíme po Matce Zemi, vždy svá chodidla klademe opatrně, protože víme, že se na nás zpod země dívají tváře našich budoucích generací. Nikdy na ně nezapomínáme“.

Náčelník Oren Lyons, národ Onondagů

Program semináře

OD 19 HOD

zahájení

Geologie Českosaského Švýcarska
Zuzana Vařilová (Muzeum Ústí nad Labem)

Geoložka Zuzana Vařilová, hlavní editorka a spoluautorka monografie Geologie Českosaského Švýcarska (2020), nás seznámí s geologickým charakterem a minulostí Českosaského Švýcarska, které se zrodilo na dně křídového moře, poté bylo prošpikováno třetihorními vulkanity a zformováno do bizardních skalních tvarů. Dnes představuje jedno z nejvýraznějších a krajinně nejbohatších území České republiky.

Magie krajiny Českosaského Švýcarska
Václav Sojka (NP České Švýcarsko)

Ochranář přírody, vynikající fotograf a zaměstnanec správy Národního parku České Švýcarsko Václav Sojka umí pozorovat zdejší přírodu a naslouchat jí jako málokdo. Svědčí o tom nejen jeho poetické fotografie, ale i některé jeho archelogické a geologické objevy, jimiž přispěl k poznání této krajiny. Václav Sojka se s námi podělí o své trvalé okouzlení Zadní zemí.

Kruh spojení a tanec s Miladou Chalupovou a Hanou Bernardovou

OD 6:00 DO 7:30

Irokézské Díkůvzdání / čtení z Orena Lyonse / společný rituál všech zúčastněných

OD 8 DO 9 HOD

Snídaně

OD 9 DO 11:30 HOD

O putování temnou nocí a jemné síle svítání
Jiří Zemánek

Objevování Českosaského Švýcarska německými, švýcarskými, dánskými, norskými i anglickými výtvarnými umělci a básníky, kteří sem od 18. století přicházeli cestou z Drážďan. O zrodu a povaze německého romantismu v prvním desetiletí 19. století, o C. D. Friedrichovi, F. O.Rungem a C. G. Carusovi a jejich spirituální vizi krajiny, jejíž některé výrazné projevy ze zrodily z inspirace krajinou severních Čech.

Blažený poutník v Růžové zahradě Miloslav Nevrlý
Alena Malíková

Povídání o zoologovi, spisovateli a poutníkovi Miloslavu Nevrlém, autorovi Karpatských her, Knihy o Jizerských horách a knihy Chvály Zadní země o Českosaském Švýcarsku, z níž si přečteme několik ukázek.

OD 12 DO 13 HOD

Oběd

OD 13 DO 17:30

Výlet na Růžovský vrch s Václavem Sojkou (11 km)

Dolský mlýn, Kamenická stráň a odtud na na Růžovský vrch; zpět alternativní trasou nad Ferdinandovou soutěskou do Dolského Mlýna a do Vysoké Lípy. Během výletu meditace mindfulness se Šimonem Grimmichem a čtení jeho básní.

OD 18 DO 18 HOD

Večeře

OD 19 DO 21:00

Nastal čas žít na Zemi jako poutníci
moderuje Helena Kosková (Natural Spirit)

Dokument Earth Pilgrim (Poutník Země) o Satishi Kumarovi, mírovém a ekologickém aktivistovi, zakladateli časopisu Resurgence a Schumacher College; seznámíme se s jeho poutnickou filosofii jednoduchosti a krásy života.

Zpozemšťování univerzity
Tomáš Daněk, Luboš Slovák

Univerzita a příroda jsou dva čím dál oddělenější světy. Motivováni příkladem některých kurzů v Schummacher College, realizujeme projekt DeepEn, který je o hledání způsobů, jak pomoci studentům rozvinout smyslovou zkušenost přírody, jak v nich probudit vnímavost pro víc než (jen) lidský svět.

OD 21:00

večerní ladění / tanec a poezie

OD 6:00 DO 7:30

jitřní ladění / kontemplace, tislogy, poezie, čtení z Thich Nhat Hanha

OD 8 DO 9 HOD

Snídaně

OD 9 DO 11:30 HOD

Sounáležitost – aneb jak se stát jemným aktivistou
přednáška a workshop Evy Bakkeslett

Přednáška a workshop, v němž se ponoříme do okolního světa, kde se hranice mezi člověkem a přírodou prolínají, kde čas je relativní a kde již miliardy let existují propojení, symbióza a komunikace mezi lidmi, stromy, houbami a mikroorganismy. Ponoříme se do transformačních procesů , jako je kvašení a kompostování a budeme jejich prostřednictvím ladit smysly a znovu objevovat, jak můžeme obnovit svou sounáležitost se světem.

OD 12 DO 13 HOD

Oběd

OD 13 DO 17:30

Výlet do údolí Jetřichovické Bělé s Václavem Sojkou (8 km)

K Dolskému Mlýnu a do Ferdinandovy soutěsky; do údolí Jetřichovické Bělé a ke Starému Mlýnu. Odtud po silnici a pak do Koloušího dolu a Dlouhého dolu až do Vysoké Lípy a pod Zámeckým vrchem do Hotelu Lípa.

OD 18 DO 18 HOD

Večeře

OD 19 DO 21:00

Film Včela

Film Evy Bakkeslett přináší poetický pohled na tajný život včel. Je to film o významu včel, o jejich složitém a inteligentním způsobu života a o problematičnosti duality kultura versus příroda. Připomíná, že přitažlivost a láska je jednou z nejsilnějších sil ve vesmíru.

OD 21:00

večerní ladění / tanec a poezie

OD 6:00 DO 7:30

jitřní ladění / kontemplace, tislogy, poezie, čtení z Thich Nhat Hanha

OD 8 DO 9 HOD

Snídaně

OD 9 DO 11:30 HOD

Fermentace změny – o vidění neviditelného
Eva Bakkelstt

Přednáška a praktická procházka zkoumající svět z pohledu mikroorganismů. Prostřednictvím multisenzorické a ritualizované umělecké praxe prohloubíme naše společné porozumění vzájemně provázané povaze existence.

OD 12 DO 13 HOD

Oběd

OD 13 DO 17:30

Výlet do Jetříchovických stěn s Václavem Sojkou (14 km)

Po silnici do Jetřichovic a odtud po červené na Mariinu vyhlídku, Balzerovo ležení, Vilemíniny stěny, Rudolfův kámen, Pohovku, Skalní kaple KNY a zpět do Vysoké Lípy.

OD 18 DO 18 HOD

Večeře

OD 19 DO 21:00

Film Dech

Film Evy Bakkeslett je o poetické cestě vzduchu, který nás obklopuje a neustále námi proudí. Vzduch, který se dotýkal jiných tvorů, cestoval přes kontinenty, nasával ptáky a zvířata, listy, zemi a oceán; každý tvor ho vdechuje a přetváří a přidává do něj něco ze své vlastní podstaty, než ho předá dál.

Hybridní, příbuzné a spekulativní / Posthumanismus Donny Haraway
Andrea Průchová Hrůzová

Donna Haraway představuje jednu z klíčových postav soudobého posthumanistického myšlení, jež klade důraz na reflexi horizontálních vztahů mezi živými a neživými subjekty. Provokuje a posouvá naši imaginaci toho, co je „společenství“ a navrhuje nové způsoby příbuzenství a vztahů péče.

OD 21:00

večerní ladění / tanec a poezie

OD 6:00 DO 7:30

jitřní ladění / kontemplace, tislogy, poezie, čtení z Thich Nhat Hanha

OD 8 DO 9 HOD

Snídaně

OD 9 DO 11:30 HOD

O jemném a posvátném aktivismu
Jiří Zemánek

O vzniku, povaze a příkladech současného hnutí jemného a posvátného aktivismu, které se na bázi jemných duchovních praktik snaží podpořit kolektivní transformaci a rozvoj nové gaiánské kultury moudrosti, soucitu a míru, jíž leží na srdci prospěch celého pozemského společenství.

Být zamilován do Matky Země – jemný aktivismus a angažovaný buddhismus
Lea Willer (Německo)

Lea Willer nás seznámí s odkazem velkého buddhistického učitele Thich Nhat Hanha, patrona jemného aktivismu, a s tím, jak sama svou vlastní ekologickou aktivistickou činnost propojuje se spiritualitou.

OD 12 DO 13 HOD

Oběd

OD 13 DO 17:30

Výlet na Mezní louku s Václavem Sojkou (12 km)

Na skalní hrádek Šauštejn, Malou Pravčickou bránu aMezní Louku. Odtud zpět na rozcestí Vysoký most / Soorgrund, Zámeček, vyhlídku Ptačí kámen a přírodní památku Hofberg. Od Soorgrundu meditační procházka s Leou Willer a Barborou Kinkalovou.

OD 18 DO 18 HOD

Večeře

OD 19 DO 21:00

Globální ladění / kolektivní mírová meditace pro Zemi
s Davidem Nicolem (USA, spojení online)

David Nicol nás uvede do praxe kolektivní meditace na podporu posunu k planetární kultuře míru, což je nově vznikající vize, kterou dnes sdílí mnoho lidí. Kromě naší české seminární skupiny se do meditace zapojí další účastníci v USA a v některých dalších zemích světa. Meditace bude pojata pluralisticky a nedogmaticky, bude se do ní moci zapojit každý podle svého založení.

Přímý „versus“ jemný aktivismus
moderuje Martin Nawrath

Společná diskuze, jak je možné integrovat spiritualní přístup do přímé aktivistické praxe a jaká je v tomto směru naše česká zkušenost. Do dikuze se zapojí aktivisté Jaromír Bláha, Jan Piňos ad.

OD 21:00

večerní ladění / tanec a poezie

OD 6:00 DO 7:30

jitřní ladění / kontemplace, tislogy, poezie, čtení z Thich Nhat Hanha

OD 8 DO 9 HOD

Snídaně

OD 9 DO 11:30 HOD

Bary Lopez, vypravěč širokých obzorů
Luděk Čertík

Knihy amerického přírodovědce Bary Lopeze Arktické sny a O vlcích a lidech jsou považovány za jedny z vrcholů novodobé přírodopisné literatury. Kdo byl Barry Lopez? Jakými otázkami a výzvami se ve své tvorbě zabýval? Přednášku doprovodí „zemská“ hudba amerického skladatele Johna Luthera Adamse.

Putování s Knihou proměn (I tˇing)
Pavel Janšta

I ťing je nejstarší divinační kniha světa, která v sobě koncentruje moudrost klasického čínského myšlení. Pavel Janšta nás zve na společnou cestu do jejích hlubin a možná i na prožitek rituální rezonance mikrokosmu a makrokosmu.

OD 12 DO 13 HOD

Oběd

OD 13 DO 17:30

Výlet do Všemil (14 km)

K Dolskému mlýnu a odtud přes Ferdinandovu soutěsku do Srbské Kamenice a do Všemil: meandry Chřibské, skalní kaple Sv. Ignáce. Zpět přes Čedičový vrch a Starý Mlýn do Vysoké Lípy. Během vbýletu budeme s Pavlem Janštou skládat hai ku.

OD 18 DO 18 HOD

Večeře

OD 19 DO 21:00

Chvála (Zadní) země / aneb Proč je dnes důležité mluvit spíše ke světu než o světě
Jiří Zemánek

Kolektivní rituál poezie, zpěvu, hudby, modliteb a přání pro Zemi, v jehož úvodu vzpomeneme na loňskou návštěvu Davida Abrama v Zadní zemi. Svoje básně přečtou básníci Luděk Čertíka Martin Nawrath. A ve volné improvizaci se do rituálu zapojí každý, kdo bude chtít přednést báseň, píseň nebo invokaci, kterou si vybere nebo sám složí či spontánně na místě zimprovizuje. Podle příkladu Cynthie Jurs pak naše básně, modlitby a přání shromáždíme do keramické vázy, kterou na vybraném místě vložíme do země.

OD 8 DO 9 HOD

snídaně

Návrat domů… / Navazující putování

Hotel Lípa na okraji obce Vysoká Lípa, v pozadí Růžovský vrch (reprofoto)
Hotel Lípa na okraji obce Vysoká Lípa, v pozadí Růžovský vrch (reprofoto)

Lektoři a spolupracovníci

Eva Bakkeslett

Norská ekologická umělkyně, filmařka, kurátorka a kulturní aktivistka; zkoumá možnosti společenských změn prostřednictvím jemných akcí a jemných posunů v myšlení. Žije na ostrově Engeløya v severním Norsku, kde vytvořila program Artist Residency a ateliér pro hosty jako platformu pro estetickou spolupráci a estetický výzkum.

Hana Bernardová

Vystudovala zahradní a krajinářskou architekturu a roční postgraduální program „Ekonomie pro přechod“ na Schumacher College v Anglii. Spolupracuje s  AMPI a s Nadací Pro půdu a vede poradní kruhy. Je překladatelkou a tlumočnicí.

Luděk Čertík

Básník, esejista a hudebník. Vydal básnickou sbírku Mnohé řeky (Pilgrim 2020) a své texty publikoval v časopisech Film a Doba, Sedmá generace, Host. Je členem organizačního týmu kulturního časopisu Milk & Honey a spolku Pilgrim. K vydání chystá knihu básní s názvem Poslední divoké objetí.

Tomáš Daněk

Ekolog a environmentalista, působí na Katedře rozvojových a environmentálních studií PřF UP v Olomouci. V univerzitním prostředí se snaží udržet prožitkové přístupy k poznávání živé přírody (Goethe, Neubauer, Abram).

Tomáš Gardelka

Digitální designér uplatňující v praxi principy Earth-Centered Designu a systémové myšlení. Rád rozvíjí inovativní způsoby spolupráce. Člen spolku Pilgrim, kde má na starosti především web a knížní sekci.

Šimon Grimmich

Učitel mindfulness, spolutvůrce Mindfulness Clubu, překladatel a básník, autor přírodní, duchovní a meditativní lyriky. Vydal básnickou sbírku Zámlčí (2015), jejímž tématem je mlčení, modlitba, pokus o zachycení mnišské zkušenosti hledání a setkávání s Bohem.

Tomáš Hrůza

Fotograf, performer, hudebník a kulturní aktivista. Spoluzaložil platformu Fotograf 07, nezávislý kulturní rozcetník ArtMap a spolek Pilgrim – Potulná univerzita přírody. Je členem hudebně-výtvarného uskupení Střešovická kramle.

Milada Chalupová

Lektorka kurzů osobního rozvoje. Praktikuje konstelace, šamanské techniky, tance dávných tradic a sufi. Učila se u Jana Bílého, Lídy Chrášťanské i Neila Douglase-Klotze.

Pavel Janšta

Cestovatel a poutník, vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, zakladatel sdružení Vodňany žijou, komunální politik. Absolvoval pouť z Vodňan do Jeruzaléma a pouť do Santioa de Compostela. Člen spolku Pilgrim.

Barbora Kinkalová

Producentka hraných a dokumentárních filmů, v Národním filmovém archivu vedla oddělení produkce. Autorka filmu Happy Farmers a ekologických videí pro Asociaci AMPI a Nadaci pro půdu; věnovala se též propagaci knih vydavatelství Alferia, členka spolku Pilgrim.

Helena Kosková

Vystudovala sociologii a sociální práci a absolvovala psychoterapeutický výcvik Pesso-Boyden. Působí v oblastech komunitního rozvoje, sociální práce a neformálního vzdělávání; lektorka Natural Spirit.

Alena Malíková

Správkyně regionálního centra Moravská brána PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců v Příboře, kde založila družstvo VIKTORINA LOCA. Podílela se na založení AMPI v Praze. Je členkou Nadace pro půdu, spolku Pilgrim a české sekce Budapešťského klubu.

Malvína Nálevková

Básnířka, autorka básnické sbírky Bronozvé zrcadlo kočičích očí (2020), organizátorka programu klubu Collegia Lucis; pracuje v nakladatelství Malvern.

Martin Nawrath

Facilitátor, terapeut, esejista a básník, specialista na participaci veřejnosti v rozhodovacích procesech, zejména v kontextu ochrany životního prostředí. Jeho vášní je psychologie C.G.Junga. Působil v nadaci Partnerství. Je autorem básnické sbírky Setkání (2022).

David Nicol

Průkopník konceptu jemného aktivismu, propojujícího svět sociálních aktivistů a kontemplativních lidí, o němž napsal důležitou knihu Subtle Activism (2013). Zakladatel projektu Gaiafield a platforem WiseUSA a EarthRise, které spojily desítky tisíc lidí po celém světě k rozsáhlým meditacím zaměřeným na sociální a ekologické změny.

Andrea Průchová Hrůzová

Teoretička vizuální kultury, vedoucí Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye. Působí jako výzkumnice na Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR a odborná asistentka na katedře sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Luboš Slovák

Environmentální aktivista a filosof. Jako filosof se věnuje environmentální filosofii, hlavně konstrukci pojmu příroda a vztahu přírody a kultury. Je řešitelem projektu DeepEn.

Václav Sojka

Ochranář přírody, fotograf, horolezec a strážce Národního parku Českosaské Švýcarsko. Velký znalec geologie, přírody a kulturní historie Českosaského Švýcarska.

Zuzana Vařilová

Geoložka. Vedla oddělení geologie na Správě NP Českosaské Švýcarsko, působila v geologickém ústava Akademie věd ČR a dnes je kurátorkou geologických sbírek Muzea města Ústí nad Labem.

Lea Willer

Berlínská ekologická a mírová aktivistka, psychoterapeutka v oblasti systemické rodinné terapie a členka buddhistické komunity v Plum Village v Dordogne (Francie).

Jiří Zemánek

Historik umění, kulturní aktivista, překladatel a publicista. Založil spolky Pilgrim (s Tomášem Hrůzou) a českou sekci Budapešťského klubu. V roce 2014 založil v rámci Pilgrimu s Alenou Malíkovou Potulnou univerzity přírody a v různých místech Čech a Moravy organizuje její semináře.

Ubytování a celková platba

Ubytování je zajištěno v Hotelu Lípa ve Vysoké Lípě č. 45 v Českosaském Švýcarsku. Cena za stravu a ubytování celkem 3705,-Kč. Bydlet budete ve dvou-, čtyř- a šestilůžkových pokojích. Strava vegetariánská, dle možností i veganská. Platba za seminář: 5 000,-Kč. Celková cena: 8 705,-Kč; u studentů a lidí s nízkým příjmem je cena za seminář 4 000,-Kč; celková cena: 7 705,-Kč. Maximální kapacita semináře 40 účastníků, včetně lektorů.

Přihlášku nám, prosím, oznamte na jednu z uvedených emailových adres nebo telefonních čísel na poslední straně pozvánky (Jiří Zemánek, Alena Malíková, Tomáš Hrůza): Podmínkou účasti je zaslání zálohy 1 500,-Kč na číslo účtu u Fio banky, as.: 2901522796/2010. Jako variabilní symbol uveďte své jméno – záloha na seminář ve Vysoké Lípě.

Dopravní spojení z Prahy do Vysoké Lípy v pondělí 15. srpna

Z Prahy pojedete z hlavního nádraží rychlíkeme do Děčína, kde přestoupíte na autobus, kterým pojedete do zastávky Jetřichovice Vysoká Lípa-restaurace. Z konečné autobusové zastávky pak půjdete 1 km pěšky do Hotelu Lípa v horní části obce. Doporučujeme vám použít spoj, který z Prahy odjíždí ve 12:25 nebo ve 14:25, abyste stihli začátek večeře v 18 hod. (Spoj, který odjiždí z Prahy ve 14:46 je jen jako pojistka).

  • Rychlík Praha, hl. nádraží, odjezd 12:25 – příjezd do Děčína 13:54
  • Autobus Děčín (od hl. nádr.), odjezd 14:11 – příjezd do Jetřichovic, Vysoká Lípa, restaurace 14:53
  • Rychlík Praha, hl. nádraží, odjezd 14:25 – příjezd do Děčína 15:54
  • Autobus Děčín (od hl. nádr.), odjezd 16:11 – příjezd do Jetřichovic, Vysoká Lípa, restaurace 16:53
  • Rychlík Praha, hl. nádraží, odjezd 14:46 – příjezd do Děčína 16:34
  • Autobus Děčín (od hl. nádr.), odjezd 16:44 – příjezd do Jetřichovic, Vysoká Lípa, restaurace 17:45
Čáp černý, foto V.Sojka
Čáp černý, foto V. Sojka

„Když spojíme ruce a tančíme, naše mentální, fyzické a duchovní já se spojí … skály, krystaly, země a celý vesmír to cítí, stáváme se jedním.“

Thich Nhat Hanh

Kontakty pro další informace

  • Jiří Zemánek, sarvanga@centrum.cz, 777 117 466
  • Alena Malíková, alena.malikova@bioinstitut.cz, 604 905 611
  • Tomáš Hrůza, tomashruza@gmail.com, 775 052 607