Andreas Weber: K poetické ekologii
Goethe Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Nové Město
24. května 2023 od 18 hodin
„Cit není nikdy neviditelný, má tvar a projevuje se jako forma všude v přírodě. Na přírodu se tedy můžeme dívat jako na rozvinuté cítění, jako na živou skutečnost před námi a uprostřed nás.“
Andreas Weber
Andreas Weber si klade radikální a náročnou otázku: Není možné, že naše planeta netrpí primárně finanční či dokonce ekologickou krizí, ale kritickým nedostatkem lásky?
V této přednášce autor propojí osobní příběh s nejnovější biologickou filozofií a představí „poetickou ekologii“, která nabízí nový přístup k biologickým vědám, jenž navrací člověka zpátky do přírody. Weber tvrdí, že k dekonstrukci hloubky našeho odcizení se přírodě je potřeba rozpoznat a přijmout, že cítění a emoce jsou samotným základem života, jež náš druh intimně spojují se vším, co nás obklopuje, a ukazuje, že subjektivita a představivost jsou předpokladem biologické existence.
Andreas Weber (nar. 1967) je německý biolog, filosof, biosemiotik a spisovatel, který žije v Berlíně. Vystudoval mořskou biologii a v Paříži spolupracoval s významným teoretickým biologem Franciscem Varelou; po roce 2000 působil také na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Weber se zaměřuje na přehodnocení našeho chápání života, klade si otázku, co je to život a jakou roli v něm hrajeme a rozvíjí představu nové kultury a politiky živosti. Být živý a podílet se na živosti představuje podle Andrease v jádru erotický proces, jímž se naše já neustále proměňuje a rozvíjí skrze kontakty a vztahy s druhými. Weber je autorem knih: Alles fühlt: Mensch, Natur and die Revolution der Lebenwissenschaften (2007), která vyšla loni česky pod názvem Cítí, tedy je (Malvern 2022); a Matter and Desire. An Erotic Ecology (2017), jejíž české vydání v současné době připravuje nakladatelství Malvern. 12. dubna 2013 participoval Andreas Weber (spolu s Davidem Abramem, Shelley Sachs, Ivanem M. Havlem ad.) na semináři „Poetika živého světa“ v Divadle Kampa v Praze, který organizoval spolek Pilgrim společně s německým thinkOya.
Vstupné
dobrovolné / doporučeno 200,-Kč
Kontakty
Pilgrim: 777 117 466 (Jiří Zemánek), 775 052 607 (Tomáš Hrůza)
Goethe Institut: 221 962 242 (Monika Loderová)