Hluboký zákon v jádru jsoucna: klíč k ekologické civilizaci?

Australská filosofka Freya Mathews je emeritní profesorkou environmentální filozofie na La Trobe University v Melbourne a členkou Australské akademie humanitních věd. Filozofie Mathews má kořeny v panpsychismu, v přístupu, který považuje mentalitu v přírodním světě za základní. K jejím hlavním zájmům patří rozvoj ekologické civilizace, australské a čínské domorodé pohledy na „udržitelnost“ a to, jakým způsobem by bylo možné tyto…

Od antropocénu k symbiocénu aneb cesty k civilizaci, která podporuje život

„Ekologická civilizace by byla založena především na všezahrnující symbióze mezi lidskou společností a přírodou. Lidská činnost by nebyla organizována pouze tak, aby se zabránilo poškozování živé Země, ale aby se aktivně obnovovalo a udržovalo její zdraví. Ekologická civilizace jako taková by mohla lidstvo a nelidskou přírodu nasměrovat na nekonečně dlouhé období rozkvětu – symbiocén.“ Jeremy…

Putování Českým středohořím s Davidem Rothenbergem

Letošní výjimečné druhé květnové putování nabídne jedinečnou příležitost projít si velkou část Českého středohoří, zejména jeho stepní jihozápadní končiny, ve společnosti významného amerického filosofa a mezidruhového hudebníka Davida Rothenberga (nar. 1962), známého svými hudebními improvizacemi s rozmanitou paletou zvířat (cikádami, keporkaky, slavíky atd.) a také knihami na téma mimolidské muzikality (Whale Music, Bug Music, Nightingales in…

Na Říp!

Trojská kotlina s Trojským zámkem, Vltavou a částí Císařského ostrova.

„Vltava je víc než vodní proud. Je osou Čech a možná matkou Prahy, … Je velkým bohatstvím české země.“ Václav Cílek Na putování z Prahy podél Vltavy na Říp se vydáme hned po skončení našeho letošního srpnového semináře „Od antropocénu k symbiocénu …“ v Toulcově dvoře (12.-18.srpna), na němž se budeme mimo jiné zabývat vztahem Vltavy a Prahy,…

Májové putování polabskou krajinou Českého středohoří z Lovosic podél toku Labe do Ústí nad Labem

Pohled k Porta Bohemica a na meandr Labe od Doerellovy vyhlídky (foto: Ivan Anderle).

„Život v nás je jako voda v řece.“ Henry David Thoreau Dvě z našich letošních pilgrimních putování věnujeme dvěma největším českým řekám. V květnu vyrazíme na putování podél Labe z Lovosic do Ústí nad Labem a v srpnu se vydáme z Prahy Troji podél toku Vltavy do Nelahozevsi a Mlčechvostů a odtud na Říp. Labe, které je jednou z největších evropských řek, pramení…

Putování z Horního Maršova napříč Krkonošemi k Labskému a Pančavskému vodopádu

Cesta bratří Čapků (reprofoto)

„Přicházím,“ odpovídá Poutník, „ze svého zrození. Ale odkud jsem se to vlastně vydal, to nevím. Vyšel jsem ze svých rodičů, dědů, z bezejmenné řady předků. … Dozajista vyšel jsem z organického, které chce zase organické, z přírody, která chce, aby život pokračoval. A nepochybně také jsem vyšel z vesmíru, z kterého všechno, co jest, vychází. Ale odkud to je, není…

Program přednášek a workshopů Andrease Webera

„Společenství subjektů“: příroda jako živá, vnímavá a komunikativní úterý 8. srpna – středa 9. srpna V antropocénu se naše vědecké chápání života rychle mění. Zatímco v minulých staletích věda považovala lidi za jediné aktéry v jinak němém a předmětném vesmíru (včetně ostatních druhů), ekologická krize současné epochy ukazuje hlubokou provázanost lidí se všemi procesy biosféry, materiálními i psychologickými. Lidé…

Program Anima Animalia a práva přírody

Joseph Beuys, Kojot / Mám rád Ameriku a Amerika má ráda mě (1974 / reprofoto)

1. den ∙ ponděli 7. srpna od 19:00 Zahájení semináře Představení programu semináře a jeho lektorů, především našeho vzácného hosta německéh biologa a filosofa Andrease Webera. – Horní Maršov je historickým centrem Východních Krkonoš a branou do Národního parku Krkonoše. Dům obnovy tradic, ekologie a kultury (DOTEK) v Horním Maršově je jedinečné vzdělávací středisko ekologické a environmentální výchovy…

Umělci a poutníci aneb Tančit s nejistotou

Mark Rohel, Do hlubin, 2022

„Doba je naléhavá, zpomalme … „ Bayo Akomolafe Naše civilizace se dnes nachází v hluboké krizi. Cítíme, že na tuto krizi potřebujeme reagovat kreativnějším způsobem, než jak to zatím děláme. V podtextu obrazů a kreseb čtyř umělců zastoupených na této výstavě – Jan Pražan, Roman Hudziec, Mark Rohel a Jakub Doubrava – se setkáváme s kontrakulturním poutnickým postojem,…

Anima Animalia a práva přírody

Hlavní příčinou dnešní tragické devastace planety – krize klimatu, krize biodiverzity, umírání lesů, ničení zemědělské půdy, vymírání druhů – je náš antropocentrický pohled na svět, představa, že jsme přírodnímu světu nadřazeni, že všechno v přírodě je naším majetkem a že cílem, ba smyslem našeho života je ustavičný ekonomický růst. To nás přivedlo k mylné redukci biosféry na…