Putování Českým středohořím s Davidem Rothenbergem

Liběšice, Sedlo, Třebušín, Trojhora, Hradiště, Kamýk, Velké Žernoseky, Lovoš, Boreč, Hrádek, Dřemčice, Lahovice, Libčeves, Šibeník, Brník, Srdov, Oblík, Louny (zhruba 76 km)

sobota 25. až úterý 28. května 2024

Letošní výjimečné druhé květnové putování nabídne jedinečnou příležitost projít si velkou část Českého středohoří, zejména jeho stepní jihozápadní končiny, ve společnosti významného amerického filosofa a mezidruhového hudebníka Davida Rothenberga (nar. 1962), známého svými hudebními improvizacemi s rozmanitou paletou zvířat (cikádami, keporkaky, slavíky atd.) a také knihami na téma mimolidské muzikality (Whale Music, Bug Music, Nightingales in Berlin či nejnověji Secret Sounds of Ponds). Putování, jímž propojíme vulkanické vrchy Sedlo u Liběšic s Oblíkem u Loun, dvě výrazné dominanty Českého středohoří, bude poněkud jiné, než je zvykem. Podstatně více času budeme věnovat společnému tichému naslouchání, ale i hovorům o tom, co a koho v místech, jimiž budeme procházet, můžeme zaslechnout. Pomocí hydrofonů (voděodolných mikrofonů) si také vyposlechneme, jak to zní v rybnících, tůních a vodních tocích, které potkáme cestou. A David nám snad také předvede, jak s mimolidskými tvory vede hudební dialog. Více o Davidovi a jeho četných aktivitách se dozvíte na jeho osobním webu www.davidrothenberg.net.

David Rothenberg je založením jazzový hudebník, tedy i naše společné putování bude tentokrát více improvizované, rozvolněné, více nesené intuicí. Níže uvádíme orientační trasu putování po jednotlivých dnech, včetně míst na přenocování, trasu putování ale budeme drobně pozměňovat podle aktuální nálady nebo poslechových podmínek – počítejte s tím, že se tudíž může mírně prodloužit či naopak zkrátit. I z toho důvodu doporučujeme, abyste se, pokud možno, putování zúčastnili od samého začátku. Kytary, flétny a jiné hudební nástroje velmi vítány!

Všechny zájemce či zájemkyně o putování prosíme, aby se předem nahlásili některému z níže uvedených organizátorů. Děkujeme!

Sobota 25. května (zhruba 25km)

Sejdeme se na Hlavním nádraží v Praze, odtud v 6:45 pojedeme přímým vlakem do Lovosic (připojit se samozřejmě můžete i z jiných pražských a mimopražských zastávek cestou, případně využít pozdější spoje a dojít nás). V Lovosicích přestoupíme na osobní vlak, který nás doveze do Liběšic pod Sedlem. Odtud vystoupáme na Sedlo, kde nějakou dobu spočineme. Ze Sedla se vydáme po zelené přes Malé Sedlo až do Třebušína, kde zřejmě navštívíme zříceninu hradu Kalich. Posléze se vydáme po žluté přes Trojhoru až na hřeben Dlouhé hory, kde odbočíme na modrou do Lbína. Odtud pak budeme pokračovat po zelené a po žluté k vrchu Hradiště, v jehož blízkosti přenocujeme.

Neděle 26. května (zhruba 23km)

Z Hradiště sejdeme do Hlinné, odkud budeme po žluté pokračovat do obce Kamýk (cestou můžeme vystoupat na vrch Plešivec, kde je stejnojmenná přírodní památka). Z Kamýku zamíříme po modré do Velkých Žernosek, kde se přívozem přeplavíme na druhý břeh Labe. Po žluté vstoupíme do Oparenského údolí a vystoupáme na svahy vrchu Lovoš. V případě zájmu zavítáme i na vrcholové partie, abychom obhlédli, jaké rostliny zrovna kvetou v místní NPR. Po žluté se poté vydáme dál na západ, projdeme pod dálnicí D8 a zamíříme k vrchu Boreč. Odtud sestoupíme do stejnojmenné obce a vydáme se po žluté kolem Holého vrchu, dokud nedojdeme na rozcestí, kde odbočíme na červenou ve směru na Sutom a Vlastislav. Odtud vyrazíme dál do obce Děkovka, za kterou odbočíme na modrou k vrchu Hrádek. Kousek pod Hrádkem si budeme moci prohlédnout místní orchidejové louky a někde v této lokalitě také přespíme.

Pondělí 27. května (zhruba 20km)

Třetí den budeme pokračovat po modré do Dřemčic. Z Dřemčic se dále vypravíme po žluté vedoucí pod vrchem Kuzov se stejnojmennou přírodní památkou, dokud nedojdeme do obce Leská, kde přesedláme na červenou. Z té zhruba po kilometru sejdeme na neznačenou polní/lesní cestu, po které dojdeme až pod vrch Hradišťko. Odtud budeme pokračovat dále po neznačené cestě až do obce Lahovice. Z Lahovic půjdeme krátce na západ a vystoupáme na nádherný stepní vrch Kamýk. Posléze sestoupíme do nedaleké obce Všechlapy a zamíříme na jih do Libčevse. Z Libčevse budeme kopírovat cyklotrasu ve směru na Mnichovský Týnec, ze které na příhodném místě odbočíme na vršek Šibeník a po neznačené pěšině v místní široce otevřené krajině přejdeme vrchy Malý Křižák a Křižák, dokud nedojdeme na bradlovité vrchy Brník a Srdov. Přenocujeme buďto v mělkém sedle mezi Srdovem a Oblíkem, případně na nezalesněném vrcholu Oblíku.

Úterý 28. května (zhruba 8km)

Ráno sejdeme z Oblíku a po zelené se volným krokem vydáme do Loun. V případě zájmu si můžeme cestu prodloužit o návštěvu nedalekého vrchu Raná, kde to jistě bude znít zpěvem strnadů lučních nebo bramborníčků, případně můžeme navštívit také Blšanský vrch u Loun (po žluté z lounského autobusového nádraží).

Dopravní spoj

Praha, hl. nádraží: odj. 6:45 – Lovosice: příj. 7:58, Lovosice: odj. 8:02 – Liběšice: příj. 8:27

zpáteční spoje z Loun v úterý 28. května najdete zde

PILGRIM, z.s. – kontakty

Věřím, že hodně dobra by vzešlo ze změny postoje,kdyby se turisté stali opět poutníky.“

Rupert Sheldrake