Májové máchovské putování Kokořínskem: Vzhůru na Pecopalu

Břehyňský rybnik a Dlouhý vrch, v pozadí vrch Borný u Máchova jezera, vpravo úpatí Pecopaly
Břehyňský rybnik a Dlouhý vrch, v pozadí vrch Borný u Máchova jezera, vpravo úpatí Pecopaly

Májové máchovské putování Kokořínskem: Vzhůru na Pecopalu

Břehyňský rybnik a Dlouhý vrch, v pozadí vrch Borný u Máchova jezera, vpravo úpatí Pecopaly

Břehyňský rybnik a Dlouhý vrch, v pozadí vrch Borný u Máchova jezera, vpravo úpatí Pecopaly

Liběchov, Houska, Korecký vrch, Doksy, Břehyňský rybník, Hradčanské bučiny, Provodínské kameny, Novozámecký rybník, Zahrádky, Holanské rybníky, Ronov, Kalvárie u Ostrého, Úštěk (90 km).

věnováno rybníkům a ptákům Máchova kraje

5.—8. května 2018


„Nejzáze stíní šero hor,
tam bříza k boru k bříze bor
se kloní. Vlna za vlnou
potokem spěchá. Vře plnou –
v čas lásky – láskou každý tvor.”
 Karel Hynek MÁCHA (Máj) 

V rámci letošního malého máchovského putování se vydáme do několika pozoruhodných částí Máchova kraje, které jsme dosud nenavštívili. První den se nejprve projdeme známou cestou Kokořínskem z Liběchova přes Vidím na Housku. Druhý den pak přes rekreační středisko Doksy (původně Hirschberg) u Máchova jezera vstoupíme do nádherné divočiny skryté za kulisou dvojhry Bezdězu a Máchova jezera – do národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala. Tvoří ji jedinečný ekosystém Břehyňského rybníka, který je hnízdištěm mnoha ptáků (orel mořský), a pískovcová plošina s neovulkanickým čedičovým vrcholem Pecopala (Pece), porostlá bory a bučinami; projdeme se Hradčanskou bučinou a Hradčanskými stěnami s řadou malých skalních měst, převisů a roklí (byl zde spatřen například vlk). Další den navštívíme Provodínské kameny se sedmi neovulkanity s dominantní Lysou skálou, sejdeme do Jestřebské kotliny a projdeme se po okraji jedinečné národní přírodní rezervace Novozámecký rybník, která je významnou mezinárodní ornitologickou lokalitou. Projdeme přes obce Zahrádky a Holany a soustavou krásných Holanských rybníků až ke Koňskému rybníku. Poslední den vystoupíme na čedičový kužel Ronova s hradem, navštívíme barokní Kalvárii u Ostrého s jedinečným výhledem na Sedlo a svoje putování skončíme v Úštěku. Pokud se nemůžete vydat na celé putování (90 km), můžete si s námi projít kteroukoli jeho část, respektive kdekoliv se k nám můžete připojit. Nocleh, kromě Housky, nikde dopředu nezajišťujeme.

U kaple Maří Magdalény v lese Nad Hubenovem v roce 2016

Sobota 5. 5.: Liběchov–Maří Magdaléna–Starý zámek–Vidim–Dobřeň–Houska (24 km)

Sejdeme se v Liběchově na Náměstí Václava Levého u zámku, odkud se vydáme v 8 hod. na cestu (příjezd autobusu z Prahy do Liběchova v 7:24 nebo 8:09). Půjdeme po modré turistické značce ke skalním sochařským objektům v lese Nad Hubenovem –jeskyně Maří MagdalenyHarfenice Had –, které jsou připisovány sochaři Václavu Levému. Odtud sejdeme do Tupadel a dál budeme pokračovat kolem neorománského zámečku Slavín po zelené turistické značce do Království. Zde na křižovatce odbočíme doprava po modré značce do osady Vidim; přejdeme na zelenou značku a po ní dojdeme do Střezivojického dolu a do vesnice Dobřeň. Odtud budeme pokračovat dál po zelené do Dobřenského dolu a přes Zbrázděný vrch až do Konrádova. Pak projdeme přes Zkamenělý zámek na rozcestí Pod Druclíkem, z něhož se vydáme po červené značce kolem Luňákovy kaple známou cestou na Housku. Navštívíme bukový les nad hradem Houska a bude-li jasná noc, budeme pozorovat hvězdy. Svá znavená těla občerstvíme v hospůdce Na konci sil. Přespíme pod širákem nebo v Hostinci pod Houskou. (S odvoláním D. Abrama si řekneme něco o řeči ptáků, resp. o povaze domorodých orálních jazyků, v nichž se proplétá lidská řeč s hlasy a křiky místní krajiny.)

Hlava smrti u Harfenice
Čedičový vrchol Pecopaly (Pece), Hradčanské bučiny
„Pojď, naslouchej zemi s námi.
Těm, kdo se naučili slyšet její písně
země dokáže utišit neklidné srdce, 
dokáže osvěžit srdce znavené,
zjemnit srdce zatvrzelé,
znovu nasměrovat srdce ztracené.“
 Steve van MATRE (The Earth Speaks)

Neděle 6. 5.: Houska–Korecký vrchDoksyBřehyňský rybníkPecopala–Psí kostel (25 km)

Druhý den se vydáme z Housky po modré a následně žluté turistické značce do Bořejova k baroknímu kostelu Sv. Jakuba Většího. Odtud budeme pokračovat do Ždírce a dál po zelené značce na Korecký vrch (465 m n.m.) a kolem Zbynského vrchu až do Doks u Máchova jezera. V Doksech navštívíme Památník Karla Hynka Máchy, který zde pobýval u svého přítele Eduarda Hindla, a pak se vydáme po žluté značce nejprve na Králův stolec a poté do národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala. Rezervace je jedním z nejvýznamnější mokřadů severních Čech; byl zde zaznamenán výskyt 164 ptačích druhů; sídlí zde orel mořský, jeřáb popelavý, bukač velký. Od Břehyňského rybníka půjdeme Mlýnskou roklí a Dělovou cestou pod vrchol Pecopaly (Pece, 451 m n.m.), krásného kuželovitého suku z třetihorního čediče. Dál budeme pokračovat bukovo-borovicovým lesem Hradčanské bučiny na Popelový hřeben a po modré značce až na Hradčanské stěny, odkud se podíváme do údolí řeky Ploučnice. Z něj se vydáme po zelené značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána u Všivé rokle, kde přenocujeme. Psí kostel patří k našim nejzajímavějším skalním formacím; jde o podzemní prostor, vzniklý umělým rozšířením původních převisů.

Psí kostel, Hradčanské bučiny
Novozámecký rybník

Pondělí 7. 5.: Psí kostel–Lysá skála–JestřebíNovozámecký rybník–Koňský rybník (25 km)

Ráno se vydáme po zelené značce pod Vysokým vrchem do oblasti přírodní památky Provodínské kameny, což je skupina sedmi neovulkanických vrcholů, z nichž nejvýraznější a nejznámější je Lysá skála, nazývaná také Spící pana (419 m n.m.). Vylezeme na Lysou skálu, odkud je krásný rozhled do celé oblasti Jestřebské kotliny, do níž se vydáme. Budeme pokračovat po zelené značce do Provodína a odtud do Jestřebí k národní přírodní rezervaci Novozámecký rybník, která byla vyhlášena na rozloze 357 ha k ochraně 220 druhů ptáků. Půjdeme po červené značce po okraji Novozámeckého rybníka přes Dlouhý hřeben až do obce Zahrádky, kde navštívíme osadu Karba; odtud budeme pokračovat po modré značce do Holan. Z Holan se vydáme po červené značce přes  Holanské rybníky – Holanský, Milčanský, Hrázský, Dolanský a Nebeský –  až ke Koňskému rybníku, kde u paty skály Smrtka přenocujeme.

Holanské rybníky
Skála Smrtka nad Koňským rybníkem

„V noci jsem nemohl spát. Vyšel jsem do lesa a ještě před kuropěním vklouzl pod hladinu Koňského rybníka, ulehl na dohled skály zvané Smrtka, nevysokého kamenného klínu vraženého do vody, s vypouklým převisem připomínajícím lebku skloněnou v zamyšlení. …Usnul jsem za zpěvu ptáků, který ke mně tlumeně pronikal pod hladinu, a procitl, když se poprvé toho dne unavili, …“

Miloš URBAN (Hastrman)

Úterý 8. 5.: Koňský rybník–Stvolínky–Ronov–Blíževedly–Ostré–KalvárieÚštěk (16 km)

Ráno obejdeme Koňský rybník po červené turistické značce až do obce Stvolínky, která se nachází na rozhraní Ralské pahorkatiny a Českého středohoří, CHKO Kokořínsko a CHKO České středohoří. Odtud budeme pokračovat po červené značce na vrchol čedičového kuželu Ronov (552 m .n.) se zříceninou stejnojmenného gotického hradu. Z Ronova sejdeme po červené do obce Blíževedly a odtud budeme pokračovat dál přes hrádek Hřídelík až na barokní Kalvárii u Ostrého s nádherným výhledem na dominantu západní části Českého středohoří horu Sedlo. Z Kalvárie sejdeme cestou do Úštěku, odkud se vrátíme vlakem do Prahy.   

Pohled na Ronov přes Dolanský rybník
Kalvárie u Ostrého

„Věřím, že hodně dobra by vzešlo ze změny postoje, kdyby se turisté opět stali poutníky.“

Rupert SHELDRAKE

SPOJE

Praha – Liběchov / sobota 5. května: AUTOBUS ze zastávky Praha Ládví: odjezd v 7:30  přestup v Mělníku a Štětí – příjezd do Liběchova v 8:54 nebo v 8:00 příjezd do Liběchova v 9:01

Úštěk – Praha / úterý 8. května: VLAK (hlavní nádraží) odjezd z Úštěka v 11:11 (přes Lovosice)  příjezd do Prahy hl.n. 13:08 odjezd z Úštěkav 13:11 (přes Litoměřice)  příjezd do Prahy hl.n. 15:00

Pohled z Kalvárie na Úštěk a Sedlo

Kontakt a další informace

  • Jiří Zemánek, email: sarvanga@centrum.cz , mobil: 777 117 466
  • Tomáš Hrůza, email: tomashruza@gmail.com, mobil: 775 052 607
  • Barbora Kinkalová, email: B.KINKALOVA@seznam.cz, mobil: 776 123 969