Druhé májové máchovské putování Kokořínskem a Českým středohořím

Druhé májové máchovské putování Kokořínskem a Českým středohořím

Z Liběchova přes Ovčácký vrch na Housku, odtud přes Dubou na Vlhošť a dál přes Helfenburk, Kalvárii, Úštěk a Sedlo až do Litoměřic na Radobýl.

věnováno rybníkům a ptákům Máchova kraje

28. dubna — 1. května 2017


Bez letu ptáků, bez velkých lesů a volně plynoucích potoků, bez pohledu na mraky ve dne a na hvězdy v noci se stáváme ochuzeni ve všem, co nás činí lidmi.”

Thomas Berry

V letošním malém máchovském putování propojíme opět, tak jako loni, dvě klíčová místa působení básníka Karla Hynka Máchy – zadumanou kouzelnou krajinu skalních bludišť východního Kokořínska (Liběchov-Houska) a západního Kokořínska (Vlhošť) s otevřenou krajinou osamocených skalních vrcholů západní části České středohoří. Do Kokořínska se Mácha vydal v roce 1831 a je s ním spjata jeho básnická tvorba (Cikáni, Máj); ke krajině České středohoří byl přitahován v závěru svého života a svůj život zde také v Litoměřicích v roce 1836 tragicky ukončil. V kokořínské části putování si první den projdeme úsek z Království do Vidimi a dál Střezivojickým a Dobřeňským dolem k Ovčáckému vrchu. Třetí den navštívíme za hradem Helfenburk pozoruhodnou barokní Kalvárii s krásnou vyhlídkou na Úštěk a mimořádnou horu Sedlo. Moc pěkná je trasa z Úštěku na Sedlo a odtud přes Kalich, Trojhoru a Dlouhý vrch až do Litoměřic. Fotografie v pozvánce jsou z naší loňské cesty. Pokud se nemůžete vydat na celé putování (92 km), můžete si s námi projít kteroukoli jeho část, respektive kdekoliv se k nám můžete připojit.

Les nad Hubenovem – Had

“Je to země, která je skutečně inteligentní, nikoli osamocené lidstvo.”

David Abram

Pátek 28. 4.: Liběchov – Maří Magdaléna – Starý zámek – Vidim – Dobřeň – Houska (24 km)

Sejdeme se v Liběchově na Náměstí Václava Levého u zámku, odkud se vydáme v 8 hod na cestu.  Půjdeme po modré turistické značce ke skalním sochařským objektům v lese Nad Hubenovem – jeskyně Maří Magdalený, Harfenice a Had –, které jsou připisovány sochaři Václavu Levému. Odtud sejdeme do Tupadel a dál budeme pokračovat kolem neorománského zámečku Slavín po zelené turistické značce do Království. Zde na křižovatce odbočíme po modré značce doprava a kolem Starého zámku se vydáme do osady Vidim; zde sejdeme po zelené do Střezivojického dolu a dojdeme až do vesnice Dobřeň. Z Dobřeně budeme pokračovat po silnici směrem na Střezivojice a asi po půl kilometru z ní odbočíme po modré značce do Dobřeňského dolu, jímž projdeme až na křižovatku cest pod Ovčáckým vrchem; zde zahneme po zelené, která nás dovede do Konrádova. Odtud budeme pokračovat přes Zkamenělý zámek na rozcestí Pod Druclíkem a pak po červené značce známou cestou na Housku. Po cestě navštívíme Luňákovu kapli, potěšíme se pohledem na Bezděz a svá znavená těla občerstvíme v hospůdce Na konci sil. Navštívíme bukový les nad houseckým hradem a bude-li jasná noc budeme pozorovat hvězdy. Přespíme pod širákem nebo v Hostinci pod Houskou a povíme si něco o navažské duchovní ekologii.  

U Čapské palice, pohled přes Velký čapský důl k hoře Sedlo

„Já, já jsem duchem uvnitř země. Nohy země jsou mé nohy. Síla země mou je silou. Myšlenky země jsou mými myšlenkami. Hlas země mým je hlasem. Otec země je i mým otcem…Je to vše v kráse, je to vše v kráse.“

Z navažské modlitby k Duchům Země

Sobota 29.4.: Houska – Bořejov – Velký Beškovský vrch – Dubá – Vlhošť (22 km)

Druhý den se vydáme z Housky po modré turistické značce k rozcestí u Smrkového hřebene a odtud po žluté do Bořejova k baroknímu kostelu Sv. Jakuba Většího s novodobým oltářním obrazem poutníka Sv. Jakuba od Aleše Krejči. Z Bořejova, odkud je krásný výhled na Bezděz i na Housku, se vydáme na průzkum Bořejovkého vrchu (429 m n.m.) a pak dál po modré značce přes Kočičí hřbety až na Velký Beškovský kopec (474 m n.m.). Odtud budeme pokračovat do Panské Vsi a přes Nedamov až do Dubé, kde poobědváme. Po obědě se vydáme po modré značce na Dubovou horu (397 m n.m.) a odtud do Pavliček. Z Pavliček půjdeme po modré na vyvýšeninu se zbytky středověkého skalního hradu Čap (386 m n.m.) s tzv. Čapskou palicí – je odsud krásný výhled do Velkého čapského dolu. Dál budeme pokračovat po zelené až na rozcestí pod vrchem Husa (448 m n.m.) a dál na rozcestí Vlhošťský důl, odkud se vydáme po modré na Malý Vlhošť (440 m n.m.) na jehož upatí přenocujeme.

Pohled z Kalvárie k vrcholu Tlustce

Neděle 30.4.: Vlhošť – Helfenburk – Kalvárie – Úštěk – Sedlo (20 km)

Ráno obejdeme po žluté turistické značce Velký Vlhošť (613 m n.m.), nejvyšší vrchol CHKO Kokořínsko; tato mocná novovulkanická kupa je utvářena znělcem a její svahy a vrchol jsou chráněny jako přírodní rezervace – sídli zde sokol stěhovavý. Z Vlhoště budeme pokračovat po modré značce a dál po žluté přes vesnici Skalka na Hrádek s pozoruhodnou monumentální zříceninou hradu Helfenburk, který K.H. Mácha zachytil na dvou svých kresbách. Z Helfenburku se vydáme po žluté, ale hned pod hradem zahneme lesem přes Hrádecký důl do Ostrého, z nějž vystoupáme svahem na jedinečně situované barokní poutní místo na vrchu Kalvárie, které je připisované architektu Octaviánu Broggiovi; je odtud nádherný výhled do kotliny Úštěcka s mohutnou horou Sedlo na obzoru.

Pohled z Kalvárie přes Úštěk a rybník Chmelař na horu Sedlo

Z Kalvárie sejdeme do starobylého Úštěku, který je památkovou rezervací. Poobědváme zde a projdeme se tímto pozoruhodným historickým městem. Pak se vydáme po červené a následně po zelené značce na krásně tvarovaný čedičový vrch Sedlo (726,5 m n.m.), který je nejvyšší horou východní části Českého středohoří. Pod jejím vrcholem na upatí Malého sedla přenocujeme.

Západ slunce z vrcholu Sedla

Pondělí 1.5.: Sedlo – Kalich – Trojhra – Bílé stráně – Litoměřice – Radobýl (26 km)

Ze Sedla budeme poslední den pokračovat dál po zelené kolem Malého Sedla a Soudného kamene na impozantní vrch Kalich (535 m n.m.), kde se nacházejí zříceniny jednoho ze středověkých hrádků Jana Žižky. Z Kalicha se vydáme po zelené přes Trojhoru  (451 m n.m.) a odtud přes Pískový vrch na hřeben Dlouhého vrchu (655 m n.m.) do Skalice a odtud po červené přes Bílé stráně až do Litoměřic. Projdeme Litoměřicemi a vydáme se po žluté značce na vrch Radobýl (399 m n.m.), kde naše putování ukončíme. Připomeneme si zde životní příběh Karla Hynka Máchy a potěšíme se jedinečným výhledem na ústřední panorama hor Českého středohoří s dominantami Milešovky a Kletečné. Z Litoměřice se vrátíme autobusem do Prahy.

Pohled na Radobýl

„Věřím, že hodně dobra by vzešlo ze změny postoje, kdyby se turisté stali opět poutníky.“

Rupert Sheldrake

SPOJE

Praha – Liběchov / pátek 28. dubna: AUTOBUS z autobusového nádraží u vlakového nádraží v Praze Holešovicích: odjezd z Prahy v 6:40 (nást. č. 3) – příjezd do Liběchova 7:24 nebo v 7:25 (nást. č. 3) – příjezd do Liběchova 8:09

Úštěk – Praha / neděle 30. dubna: VLAK (hlavní nádraží) odjezd z Úštěka v 11:11 (přes Louny) – příjezd do Prahy hl.n. 13:02 odjezd z Úštěka v 13:11 (přes Louny) – příjezd do Prahy hl.n. 15:02

Litoměřice – Praha / pondělí 1. května: VLAK- AUTOBUS: odjezd z Litoměřic v 18:30 – příjezd Stará Boleslav 19:25; přesun pěšky (2 min) k žel.stanici Brandýs n. L. – St. Boleslav: odjezd odtud autobusem v 19:34 – příjezd do Prahy-Černý Most ve 20:06.

Kontakt a další informace

  • Jiří Zemánek, email: sarvanga@centrum.cz , mobil: 777 117 466
  • Tomáš Hrůza, email: tomashruza@gmail.com, mobil: 775 052 607

NEZAPOMEŇTE si vzít sebou náplasti na puchýře. Nejlepší značka je „COSMOS“!